O PPP projekte novej UNB

Mária Hunková, TREND:
Pisem clanok o novej UNB v BA, konkretne o tom, ze uz malo byt ukoncene verejne obstaravanie. Podla MZ SR maju pred sebou este dve sutazne kola, kedy by mal byt znamy vitaz, ministerstvo nespresnilo. V tejto suvislosti sa chcem spytat:

Podari sa podla Vas nakoniec postavit novu UNB v BA, alebo to dopadne tak ako s Razsochami?

Dušan Zachar, INEKO:
Neviem, či sa podarí postaviť nová UNB v rámci tohto prebiehajúceho verejného obstarávania PPP partnera. Bude to závisieť od rozhodnutia nového vedenia rezortu a veru neviem, aký pohľad na tento projekt bude mať.

IFP uviedlo, ze PPP projekt novej nemocnice nie je ten najvyhodnejsi variant - http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=10545. Aky je Vas nazor? Mal by rezort zrusit aktualne verejne obstaravanie a mal by si stat poziciat peniaze na vystavbu novej UNB?

IFP zároveň konštatoval, že neposudzoval pri svojom výpočte výhodnosti jednotlivých variantov možné rozdiely v schopnosti efektívne prevádzkovať novú nemocnicu z pohľadu zahraničného súkromného know how verzus domácich štátnych manažérov. To by zas mohlo prikloniť misky váh výhodnosti jednotlivých variantov skôr k riešeniu so súkromným partnerom. Je možné, že pre spoločnosť najvýhodnejší variat by mohol byť nejakým hybridom viacerých možných riešení financovania, výstavby a prevádzkovania novej nemocnice.

Ake su pozitiva a negativa projektu novej UNB podla toho, co je o nom nateraz zname?

Na to, aký je to dôležitý a z hľadiska objemu zákazky veľký projekt, tak na verejnosť preniká zúfalo málo informácií o postupe rokovaní s uchádzačmi a ani nevieme, kam sa po obsahovej línii posunul celý projekt. Je možné, že súčasné predstavy štátu o obsahu a forme projektu sú značne odlišné od tých, ktoré boli rámcovo prezentované na začiatku celého procesu.

Ale v princípe je možné povedať, že najväčšími rizikami tohto projektu je obtiažnosť definovania obstarávaného produktu a následného merania, či sa napĺňa, ďalej sú to už zmieňované náklady na financovanie, nevhodná lokalita na Patrónke, ako aj riziko, že nová nemocnica bude pri zmluvách zvýhodňovaná, a že sa ministerstvu nepodarí dosiahnuť úspory z plánovanej redukcie nemocničných budov v Bratislave a personálneho stavu.

Výhodou by bola nová moderná koncová nemocnica, ktorá v Bratislave chýba, s modernými procesmi liečby a riadenia, ktorá by nemala vytvárať straty a dlhy a mala by pre pacientov priniesť kvalitnú, efektívnu zdravotnú starostlivosť.


Z odpovedí bolo citované 31.3.2016 v článku týždenníka TREND.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS