O tom, čo by mal nový minister zdravotníctva robiť ako prvé

Ján Krempaský, SME
Ako by ste laikovi stručne a jednoducho vysvetlili: Čo to je krízový manažér v zdravotníctve? (O ktorom ako o novom ministrovi hovoria budúce koaličné strany).

Dušan Zachar, INEKO:
Človek, ktorý musí hasiť požiare rôznej intenzity na rôznych miestach a dbať na to, aby nevznikali nové. Prijatie nejakej zásadnej a komplexnej reformy zdravotníctva sa od neho neočakáva. Očakáva sa od neho zlepšovanie procesov a kvality riadenia.

Aké veci by mal podľa Vás nový minister zdravotníctva ako krízový manažér (čo najskôr) urobiť a prečo? Ideálne by bolo, keby ste mi napísali päť, ale stačia aj tri.

Zavedenie do ostrej prevádzky a v plnom formáte DRG a eHealth, aby neprišlo k ďalšiemu odsúvaniu. Popasovať sa s rastúcim dlhom štátnych nemocníc, ktorý je neudržateľný a predstavuje vážne riziko pre verejné financie. Nominovať čestných ľudí do funkcií, nastaviť pravidlá, ktoré budú sťažovať nehospodárne nakladanie s verejnými zdrojmi. Začať zbierať a zverejňovať oveľa viac informácií o produkcii, kvalite a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti, aby sme sa vedeli správnejšie rozhodovať v sektore plnom asymetrií v informáciách.

Cez víkend Radoslav Procházka (Sieť) povedal, že si vie predstaviť, že by novým šéfom VšZP mohol byť Miroslav Beblavý. Koho by ste si vy (z opozície alebo nezávislých odborníkov) vedeli predstaviť na pozíciách šéfa VšZP, ÚDZS alebo v ich kontrolných orgánoch a prečo. Stačia mi dve mená, každé za jednu inštitúciu.

Toto nie je naša parketa.


Z odpovedí bolo citované 22.3.2016 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS