O skúšobnom spustení eHealthu

Mária Hunková, TREND:
Chcela by som Vas poprosit o komentar do clanku. Minuly tyzden ministerstvo zdravotnictva prezentovalo v Nemocnici Malacky spustenie eHealthu. Okrem tejto nemocnice maju pilotne testovat eHealth aj Nemocnica Sv. Michala v Bratislave a Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v B. Bystrici. Podla MZ SR bolo vydanych niekolko desiatok elektronickych kariet zdravotnickych pracovnikov a citaciek. Presne cislo neuviedli, rovnako nateraz nemaju ani statistiky, kolko realne pacientov uz ma pristup do Narodneho portalu zdravia a maju vedenu elektronicky zdravotny zaznam.

Chcem Vas poprosit o komentar, ako hodnotite spustenie eHealthu? Je vysledok prace umerny peniazom, ktore boli doteraz na to vynalozene (47 mil. eur)? Ako si vysvetlujete, ze zdravotne poistovne dokazali zaviest elektronicke pobocky, jedna sukromna aj mobilnu aplikaciu s elektronickou kartickou poistenca a prepojila elektronicky ambulancie a lekarne skor a za menej penazi ako NCZI?

Dušan Zachar, INEKO:
Ide zatiaľ len o skúšobnú pilotnú verziu vo veľmi obmedzenom formáte, na veľmi malej vzorke subjektov.

V optimálnom prípade má elektronická výmena dát v zdravotníctve potenciál ušetriť spoločnosti mnoho peňazí a zvýšiť kvalitu, efektívnosť, dostupnosť, informovanosť a najmä bezpečnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Samozrejme si to vyžaduje, aby náklady a čas na zavádzanie týchto systémov neboli nafúknuté, čo v prípade nášho verejného sektora s veľkou pravdepodobnosťou nebude platiť. To výrazne zhoršuje efektívnosť štátneho programu elektronizácie zdravotníctva. Premrštené náklady a meškanie relativizujú potenciálne spoločenské úžitky z tohto projektu a pri porovnaní so súkromným sektorom vidno, že to ide robiť výrazne lacnejšie, lepšie a rýchlejšie. Súkromné iniciatívy boli dôsledkom otáľania štátu a čiastočne suplujú štát a jeho meškajúci eHealth. Ak by štát rozmýšľal ako riadny hospodár, mohol prevzatím súkromných riešení pri elektronizácii služieb dosiahnuť za menej peňazí rovnaké ciele, ako boli plánované pri štátnom eHealth-e.


Z vyjadrenia bolo citované 16.3.2016 v článku týždenníka TREND.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS