O plusoch a mínusoch Ficovej vlády v zdravotníctve

Veronika Šoltinská, Hospodárske noviny:
Pripravujeme článok o opatreniach v zdravotníctve, ktoré zaviedla alebo sľubovala zaviesť vláda Roberta Fica.
Čo bolo najlepšie opatrenie/najväčší úspech poslednej Ficovej vlády v zdravotníctve?

Dušan Zachar, INEKO:
Vláde sa podarilo dokončiť prácu jej predchodkyne a zaviedol sa do prerozdeľovacieho mechanizmu poistného medzi zdravotné poisťovne parameter chorobnosti, tzv. PCG-model, ktorý medzi poisťovne spravodlivejšie rozdeľuje peniaze na základe finančnej náročnosti poistencov – cez prizmu predpísaných liekov. Pozitívne vnímam aj snahu vlády viac tlačiť na dôležitosť primárnej ambulantnej sféry, kde boli schválené viaceré opatrenia na posilnenie pozície všeobecných lekárov, ako aj legislatívu sprehľadňujúci finančné a nefinančné vzťahy medzi zdravotníkmi a farmabiznisom.

Čo Fico sľuboval, ale nesplnil?

Vláde sa absolútne nepodarilo naplniť sľub zo svojho programového vyhlásenia, že "zavedie prísnu kontrolu hospodárenia nemocníc, čím sa zabráni neúčelnému vynakladaniu finančných prostriedkov". Boli a sme svedkami mnohých káuz, kde boli odkryté obrovské predraženia, schránkové firmy a konflikty záujmov. Zadlženosť štátnych nemocníc sa nepodarilo dostať pod kontrolu a naďalej rapídne stúpa. Neprišlo tiež k zaznamenaniahodnej optimalizácii siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Štátny projekt eHealth stále nie je spustený a aj DRG bolo odsúvané na neskôr a zatiaľ nefunguje v plnom formáte.
Nepodarilo sa spraviť ani poriadok v poplatkoch pacientov u lekára, hoci vládni politici prijali príslušný zákon o ich regulácii, ktorý však priniesol ešte viac neprehľadnosti a zmätku.
Našťastie sa nezrealizoval projekt jedinej zdravotnej poisťovne, ktorý slúžil istý čas na zakrývanie očí verejnosti pred skutočnými problémami.


Z odpovedí bolo citované 3.3.2016 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS