O výsledkoch Euro Health Consumer Index 2015

Ján Krempaský, SME:
Health Consumer Powerhouse publikoval 2015 Euro Health Consumer Index (EHCI).
Aspoň v hrubých rysoch ma zaujíma váš názor na hodnotenie zdravotnej starostlivosti na Slovensku podľa tejto štúdie? Či je to objektívne podľa vás alebo ani nie. Trendovo sa medziročne stále viac prepadáme a sme v celkovom hodnotení ďaleko za Čechmi. Medzi vecami, ktoré nám štúdia vyčíta, sú aj niektoré, na ktoré ste upozornili vlani vo vašej analýze o slovenskom zdravotníctve. Napríklad, že nám neklesá počet úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia, či neklesá počet mŕtvic. Kritizujú nás aj za Potential Years of Life Lost.

Dušan Zachar, INEKO:
Je dobré, že sa robia takéto rebríčky, hoci majú aj svoje metodické problémy (Slovensku bol napr. prirátaný vysoký počet bodov za priamy prístup k špecialistom (bez nutnosti odporúčania všeob. lekárom), čo však už na Slovensku dlhší čas neplatí), lebo dávajú určité informácie verejnosti a spätnú väzbu tvorcom politík, kde sú najväčšie slabiny nášho zdravotníckeho systému a kam a ako rýchlo sa uberá okolitý svet. A vyzerá to tak, že svet nám uniká. Slovensko nielenže medziročne pokleslo v rebríčku o štyri miesta, ale ako jedna z mála krajín zaznamenala aj úbytok v dosiahnutom bodovom skóre, a to už dva roky po sebe.

Najvýraznejšou slabinou Slovenska sú relatívne veľmi slabé výsledky zdravotnej starostlivosti, pričom vynakladáme na hlavu viac peňazí do zdravotníctva ako napríklad v Českej republike, ktorá sa spomedzi krajín bývalého východného bloku umiestnila v rebríčku najvyššie. Oproti predošlému hodnoteniu stratilo Slovensko body, a teda sa zhoršilo napríklad pri indikátoroch vysokého krvného tlaku dospelej populácie či dĺžke čakania na ošetrenie pri urgentných prípadoch.


Z vyjadrenia bolo citované 27.1.2016 v článkoch denníka SME a The Slovak Spectator.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS