Anketa: Kto môže za zúfalý stav v štátnych nemocniciach?

Jana Čunderlíková, Aktuality.sk:
Mnoho našich čiteteľov nám posiela fotky a sťažuje sa na stav nemocníc. Čomu pripisujete zlý technický stav štátnych nemocníc, resp. prečo nie je sú peniaze na investície do nemocníc?

Dušan Zachar, INEKO:
Strádanie štátnych nemocníc pripisujem najmä politizácii a prevládajúcim zlým motiváciám aktérov v sektore. Zriaďovateľovi najväčších nemocníc a ich manažmentom sa príliš neoplatí hospodáriť zodpovedne, nezadlžovať sa a obstarávať bez bočných úmyslov, keďže v prípade zlyhaní nie sú potrestaní súdmi, exekúciami, konkurzom, odpredajom majetku, osobnou odbornou diskvalifikáciou do budúcna či nezvolením do politickej funkcie.

Systém tu už dopredu vytvára predpoklady pre dlhodobé strádanie zdravotníctva, keďže legislatíva núti vykonávať zdravotné výkony bez finančného krytia, núti plošne zvyšovať platy zdravotníkom bez ohľadu na disponibilné zdroje a najmä na kvalitu nimi odvedenej práce a zdravotné poisťovne nezazmluvňujú poskytovateľov výlučne na základe parametrov kvality a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti pacientom, ale aj na základe rôznych politických a mocenských dohôd a legislatívnej diskriminácie.


Odpoveď bola zverejnená 21.1.2016 v rámci ankety portálu Aktuality.sk.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS