O protikorupčných linkách v nemocniciach

Sabína Nagyová, Pravda:
Obraciam sa na Vás s prosbou o poskytnutie vyjadrenia. Ide o protikorupčné linky zriadené v štátnych nemocniciach. Zisťovali sme, aká je situácia s týmito linkami a či sú zo strany pacientov využívané. Viaceré nemocnice nám potvrdili, že neevidujú žiadne sťažnosti od spustenia linky. Dokonca jedna z nemocníc nám odpísala, že mala tri podania, no ani jednu nepostúpila polícii, nakoľko ich vedenie nemocnice vyhodnotilo ako neopodstatnené.

  • Natíska sa otázka, či malo vôbec zmysel spustiť tieto protikorupčné linky?
  • Znamená to, že korupcia v zdravotníctve nie je pálčivou témou?
  • Boja sa ľudia poukázať na neetické správanie lekárov?
  • Viaceré linky spravuje vedenie nemocníc, príp. ďalší zamestnanci zariadenia . Môže to byť dôvod, prečo pacienti linky nevyužívajú? Môžu mať pocit, že ich sťažnosti nebudú vypočuté a vybavené?


Dušan Zachar, INEKO:
Korupcia v zdravotníctve je bezosporu veľmi pálčivým problémom na Slovensku, najmä tá veľká, odohrávajúca sa mimo vzťahu lekár – pacient.
Systémovým a najúčinnejším prvkom je nahlasovať korupciu na políciu, ktorá má zákonné páky na to, aby kauzu dotiahla do nejakého záveru. Nemocnice sú často v konflikte záujmov a neviem si moc predstaviť, pre koho by bolo vhodné sa obracať na protikorupčnú linku nemocnice na úkor kontaktovania polície. Nemocnica musí tak či tak podnet posunúť na preskúmanie polícii, takže ísť na to takouto obkľukou je zbytočné. Avšak zriadenie protikorupčného mailu či telefonickej linky pravdepodobne nič nestojí, alebo len zanedbateľné prostriedky, takže to nie je z hľadiska nákladov podstatné a možno tam niekto raz za čas s nejakým oprávneným podnetom zablúdi. A v takom prípade je to potom prínosom, hoci zanedbateľným. Prínosom môže byť už aj len určité posolstvo, že korupcia nám vadí. Aj keď reálne kroky, ktoré sú často v absolútnom protiklade s týmto posolstvom, ho potom negujú. Prezentovať protikorupčné linky ako účinný nástroj v boji proti korupcii je prisilná káva.


Z vyjadrenia bolo citované 29.12.2015 v článku denníka Pravda.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS