O neposkytovaní odkladnej zdravotnej starostlivosti neplatičom poistného

Mária Hunková, TREND:
Pripravujem temu o dlznikoch, ktori neplatia odvody do zdravotnej poistovne. Dovera v aprili ohlasila, ze dlznikom nebude uhradzat lieky a osetrenie o stomatologa. Podla mojich informacii to chce buduci rok rozsirit aj na neuhradzanie ZS u vsetkych lekarov a nemocniciach, pokial podje o odkladnu ZS. Okrem toho chce iniciovat zmenu legislativy, na zaklade ktorej by sa narok na uhradu len neodkladnej ZS rozsiril aj na fyzickej osoby alebo samostatne zarobkovo cinne osoby konatelov / statutarov PO.

Su legitimne aktivity Dovery, teda ze buduci rok nebude uhradzat dlznikom ziadnu odkladnu ZS? Co si myslite o napade Dovery na vyssie spominanu zmenu legislativy?

Dušan Zachar, INEKO:
Myslím si, že je to legitímne opatrenie, nakoľko poskytovanie zdravotnej starostlivosti nie je zadarmo a ten, kto z vlastnej viny neplatí zdravotné odvody a čerpá zdravotnú starostlivosť zneužíva solidaritu poctivých platcov a parazituje na nich. Ľudia si majú plniť svoje zákonné povinnosti a platenie zdravotných odvodov medzi ne patrí a legislatíva má zabraňovať možnostiam obchádzania tejto povinnosti, keď sa kreujú rôzne právne formy podnikania za účelom neplatenia alebo umelého znižovania výšky zdravotných odvodov. Určite nie je spravodlivé a správne, keď bohatí neplatia, alebo platia len mizivé zdravotné odvody.

Ako sme na tom s vyberom zdravotnych odvodov (pripadne aj v porovnani napr. so susednou ČR)? Je to problem? Kolko rocne system straca na nezaplatenych odvodoch? Co by sa napriklad touto ciastkou dalo vykryt?

Podľa oficiálnych údajov ÚDZS dosiahla v SR celková úspešnosť výberu poistného 97,4 %, pričom Dôvera má spomedzi zdravotných poisťovní dlhodobo najúspešnejší výber – za minulý rok napríklad dosiahla jej úroveň úspešnosti 99,1 %. Sú to relatívne dobré čísla, najmä pri Dôvere, avšak keď sa pozrieme na nominálne čísla, koľko eur sa nepodarí vyzbierať, tak je to nominálne obrovská suma a každé, hoci aj minimálne zlepšenie výberu poistného meraného v percentách prináša nezanedbateľné príjmy. Napríklad v minulom roku sa na Slovensku nepodarilo na zdravotných odvodoch vyzbierať takmer 106 miliónov eur, v roku 2013 až takmer 122 mil. eur. Len na porovnanie, výstavba novej PPP nemocnice v Bratislave by mala stáť približne 250 mil. eur.


Z odpovedí bolo citované 7.1.2016 v článku týždenníka TREND.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS