O výpovediach sestier

Ján Krempaský, SME:
Myslíte si, že hromadné výpovede sestie môžu lokálne (Prešov, Žilina) zhoršiť dostupnosť a kvalitu zdravotnej starostlivosti alebo skôr veríte MZ SR, že to zvládne presúvaním pacientov v rámci dotknutej nemocnice alebo medzi nemocnicami?

Dušan Zachar, INEKO:
Už samotné presúvanie pacientov, či už v rámci nemocnice alebo medzi rôznymi zariadeniami, predstavuje znížený komfort pre pacientov, zhoršenie podmienok pre ich liečbu a aj zhoršenú dostupnosť a kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Je veľkým predpokladom, že aj plánované operácie budú musieť byť v zasiahnutých nemocniciach odsúvané na neskôr, aby sa sústredili kapacity na akútne prípady.

Myslíte si, že sestry v svojom odhodlaní vydržia až do 1. februára, kedy prvým z nich končí výpovedná lehota, alebo ich tlak bude postupne slabnúť?

Neviem to odhadnúť, ale je isté, že protestná akcia sestier je rozpačitá, je lokálneho charakteru a menej úderná ako tá odborársko-lekárska.

Čo hovoríte na to, že lekári aspoň v Prešove a Žiline sa húfne zastali sestier, čo je pod dlhom čase iný prístup ako doteraz?

Je možné, že v týchto nemocniciach sú relatívne silnejšie a bojovne naladené aj lekárske odbory a ich podpora je aj podporou kolegiálnou v rámci odborového hnutia.

Viem, že nie ste politológ, ale myslíte si, že aspoň lokálne v tých regiónoch, v ktorých sa môže zhoršiť zdravotná starostlivosť mesiac pred voľbami, to môže mať vplyv na výsledky volieb?

Myslím si, že nie alebo len minimálne. Horšie kauzy v zdravotníctve nepohli alebo ak, tak len minimálne s preferenciami vládnej strany.


Z odpovedí bolo citované 15.1.2016 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS