O situácii v zdravotníctve krátko pred voľbami

Viera Mašlejová, denník Plus 1 deň:
Terajší minister zdravotníctva Viliam Čislák nastúpil do kresla potom, čo sa prevalil škandál v nákupom CT v nemocnici v Piešťanoch. No, pod jeho vedením je počet škandálov, akoby ešte väčší ako za predchádzajúcej ministerky Zvolenskej.

Pripomeňme ich v krátkosti:
1. akutálne výpovede sestier
2. ohrozenie prevádzky vo FN Prešov (kvôli výpovediam sestier)
3. úplatky - aktuálne FN Skalica - primár urológie (predtým DFNsP MUDr. Polák, NUSCCH prof. Fischer)
4. kauza Krádež onkoliekov v NOÚ
5. problémy vo FN Žilina, kde pre neúnosné hygienické podmienky dalo výpovede 13 lekárov a neskôr sa k nim pridalo 64 sestier
6. nemocnica Antolská v BA - výpadky kúrenia
7. prípad tety Anky riaditeľa VšZP Marcela Foraia
8. Včera odpadla pani v Košiciach a šesť hodín ležala mrtva pri výťahu, pretože k nej nemohol prísť žiadny lekár - žiadny nebol k dispozícii

Otázky:
Nemyslíte si, že tých káuz - kauzičiek je akosi prieľa? Nemal by minister Čislák odstúpiť? V marci sú síce voľby, ale potom znova zasadne do kresla minister z víťaznej strany - čo je s najväčšou pravdepodobnosťou nominant Smeru. Ako celkovo hodnotíte pomery v zdravotníctve? Nie je to chaos a kolaps? Čo s tým?

Dušan Zachar, INEKO:
Najväčším problémom súčasnej vládnej politiky v oblasti zdravotníctva je absencia potrebných reforiem, ktorými by sa postupne obmedzoval okrem iného aj priestor pre vznik podobných káuz. V tomto smere podľa mňa súčasná vláda absolútne zlyhala. Nemá už zmysel odvolávať súčasného ministra. Ten nech nesie do volieb politickú zodpovednosť za svoju činnosť, nech zloží účty verejnosti a tá nech vo voľbách rozhodne, či bola s výsledkami práce spokojná.


Z vyjadrenia bolo citované 14.1.2016 v článku denníka Plus jeden deň. 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS