O prestupovaní poistencov medzi poisťovňami

Veronika Folentová, Denník N:
Dobry den, chcela by som Vas poprosit o odpovede na par otazok. IFP sa pozrel na prepoistovanie. Vyslo mu, ze starsi, chori a zeny sa prepoistuju castejsie do VsZP, a odchadzaju zo sukromnych.

Ako si to vysvetlujete? Cim to je? Je to pre sukromne poistovne vyhodnejsie?

Dušan Zachar, INEKO:
Moja odpoveď nebude jednoznačná, nakoľko je tu veľa neznámych. Dlhodobo sledujeme úbytok poistencov VšZP v rámci prepoisťovania. Nie je jasné, ako by vyzerali grafy, keby IFP vzal do úvahy dlhšie časové obdobie ako jeden rok, v ktorom mohli byť prestupy jednorazovo ovplyvnené napríklad výraznými reklamnými kampaňami, napríklad viac cielenými na určitú vekovú skupinu (napr. preplácanie doplatkov na lieky pre deti do 18 rokov a ich rodičov u Dôvery) alebo vracaním sa vystrašených poistencov naspäť do Unionu, keďže riziko jednej poisťovne a vydierania tejto poisťovne zo strany kartelu štátnych nemocníc pominulo.

Starší, a teda i nákladnejší poistenci možno viac inklinujú k štátnej poisťovni, lebo im môže imponovať možno o čosi konzervatívnejší prístup pri komunikácii s poisťovňou alebo majú subjektívny pocit, že štátna poisťovňa na ich zdraví, na rozdiel od súkromných poisťovní, šetriť nebude. Na verifikáciu takéhoto tvrdenia však neexistujú dostatočné tvrdé dáta. Niektoré tvrdé dáta hovoria skôr o opaku – napríklad dĺžka čakacích dôb na plánované operácie je u poistencov VšZP väčšia ako u súkromných poisťovní a podľa oficiálnych údajov ÚDZS sa nepreplatené výkony poskytovateľom (tzv. nadlimitné) evidovali za rok 2014 takmer výlučne u VšZP a dosiahli hodnotu vyše 33 mil. EUR. Ďalší, skôr anekdotický príklad uviedla pani Kolesárová v diskusii Denníka N, keď vyhodnotila preplácanie drahých zákrokov v zahraničí lepšie u súkromných poisťovní ako u VšZP.

Ešte by som chcel upozorniť, že na Slovensku funguje prerozdeľovací mechanizmus vyzbieraných zdravotných odvodov, ktorý má docieliť to, aby poisťovňa, ktorá má nákladnejší poistný kmeň, nedoplácala na túto skutočnosť. V minulom roku tak v rámci tohto prerozdelenia poistného museli súkromné poisťovne odviesť VšZP zhruba 150 mil. EUR.

Jedným z dôvodov, prečo je medzi prestupujúcimi do VšZP zastúpené relatívne väčšie množstvo starších ľudí, môže byť hypotéza, že ide o voličov, resp. sympatizantov vládnej strany a Roberta Fica, medzi ktorými sú nadpriemerne zastúpení ľudia s nižším vzdelaním a vyšším vekom. Títo podľa tejto hypotézy nasledovali odkaz premiéra, ktorý systematicky rétoricky brojí proti súkromným poisťovniam a ich zisku, a tak nepriamo podporuje štátnu poisťovňu.


Z vyjadrenia bolo citované 23.11.2015 v článku Denníka N.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS