O konfliktoch záujmov na MZ SR

Veronika Folentová, Denník N:
Pan Miklosi (statny tajomnikm MZSR) bol predtym sef sekcie zdravia aj konatelom firmy. Je to podla Vas v poriadku? (firma podnika v zdravotnictve) Nie je to konflikt zaujmov? Nemal by sa uradnik na MZ SR vzdat takejto funkcie? Je podla Vas v poriadku ak statny tajomnik je aj spolocnikom vo firme, ktora podnika v zdravotnictve?

Dušan Zachar, INEKO:
Bezpochyby sa tu jedná o konflikt záujmov. Dobrou praxou by mohlo byť, že ak vstupuje nejaký človek do vysokej štátnej funkcie a je v konflikte záujmov, nech ešte pred prevzatím funkcie proaktívne zverejní všetky svoje konflikty záujmov spolu so všetkými zmluvami, aby mohol byť pod prísnejšou verejnou kontrolou. Zároveň by mal byť pripravený sám proaktívne vysvetľovať uzatváranie a obsah všetkých zmlúv jeho blízkej firmy so štátom, aby sa minimalizovalo riziko zvýhodňovania z titulu konfliktu záujmov. Ak to hodnoverne nedokáže, je to dôvod na odvolanie. Na verejných funkcionárov, ktorí sú v konflikte záujmov, musia byť z hľadiska transparentnosti kladené ešte vyššie nároky ako na bežných funkcionárov.

A v súvislosti s "paralelnými úväzkami" pána Miklošiho (štátny tajomník a zároveň ambulantný lekár - špecialista) sa treba pýtať, či všetko stíha tak, ako má a či nie je jedno zamestnanie na úkor toho druhého a či ambulancia pána štátneho tajomníka spĺňa kritéria zazmluvnenia s VšZP, keď pán Mikloši sám hovorí, že v nej ordinuje len vo štvrtok popoludní:
https://www.vszp.sk/poskytovatelia/zmluvne-vztahy/zmluvne-vztahy/kriteria-uzatvaranie-zmluv-poskytovatelmi-sas-platne-od-1-4-2014.html


Z vyjadrenia bolo citované 27.10.2015 v článku na portáli Denníka N.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS