O tom ako ďalej s VšZP

Mária Hunková, TREND:
Chcela by som Vas poprosit o komentar do clanku k aktualnym kauzam tykajucich sa VsZP. S kazdym novym volebnym obdobim pride novy riaditel VsZP, pricom kazdy ma za sebou nejaky preslap. V tejto suvislosti sa chcem spytat:
 
Co je potrebne zmenit, aby statna VsZP v buducnosti necelila podobnym kauzam? Ake pravidla treba zaviest v oblastiach ako nominovanie gen. riaditela, zverejnovanie zmluv, samotny chod poistovne, kontrola poistovne...
Aky davaju tieto kauzy signal v suvislosti s otazkou, ci zaviest unitarny system ZP?
 
Dušan Zachar, INEKO:
Obávam sa, že ak tu stále budeme mať dominantnú poisťovňu, ktorá bude v štátnom vlastníctve, tak budú popri pár "osvietených", morálnych výnimkách prevažovať z dlhodobého pohľadu také vzorce a modely správania manažérov a zamestnancov štátnej poisťovne, ktoré budú mať za následok málo efektívne používanie verejných zdrojov pri nakupovaní zdravotnej starostlivosti, konflikty záujmov, zneužívanie dominantnej pozície a v najhoršom prípade systematické tunelovanie poisťovne.

Riešením by podľa môjho názoru bolo rozdelenie VšZP aspoň na tri časti, pričom dve z nich by boli ponúknuté súkromným investorom, z ktorého by minimálne jeden musel byť novým subjektom na trhu s verejným zdravotným poistením v SR, aby sa rozbila momentálna nezdravá oligopolistická pozícia na trhu a zvýšila sa súťaživosť medzi poisťovňami.


Z vyjadrenia bolo citované 15.10.2015 v článku týždenníka TREND.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS