O konfliktoch záujmov vo vedení ÚDZS

Veronika Folentová, Denník N:
Clenka spravnej rady UDZS Alena Dabocziová http://www.udzs-sk.sk/o-urade/spravna-rada.html?page_id=187 (neskor jej pribuzny - rovnake meno, rovnaka adresa) podnikali/ju s Dusanom Machom (spajanym s Paskom). A tiez so Suckovou: http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=13859&SID=4&P=1. Tu je jeje pribuzny (zrejme manzel) aj so Suckovou: http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=175026&SID=4&P=1.

Chcela som sa opytat, ci je to podla vas v poriadku? Moze takyto urad (v takom zlozeni) este rozhodovat nezavisle a objektivne? Je v poriadku ak vedenie uradu podnikalo z viacerymi skupinami v zdravotnictve? Co podla Vas ukazuje zlozenie vedenia uradu o jeho nezavislosti a o tlakoch v zdravotnictve? Ako by podla Vas mal postupovat minister zdravotnictva a vlada? mali by odvolat vedenie UDZS?

Dušan Zachar, INEKO:
Samotný konflikt záujmov ešte nemusí diskvalifikovať verejného funkcionára. Musí byť však jednoznačne deklarovaný a potom prijaté také opatrenia, ktoré minimalizujú riziká zaujatého rozhodovania v dotknutej veci, hoci riziko ovplyvňovania sa nedá nikdy vylúčiť. Preto je jedným z riešení v prípadoch, kde hrozí konflikt záujmov, nadštandardná otvorenosť a transparentnosť, ktorá umožňuje účinnejšiu verejnú kontrolu.
Príliš časté nominovanie ľudí, ktorí majú alebo mali rôzne podnikateľské záujmy v zdravotníctve, do vysokých funkcií v rezorte môže naznačovať, že v slovenskom zdravotníctve existuje veľký priestor na tzv. vyberanie renty, čiže rekordne vysokú ziskovú maržu sa dá dosiahnuť skôr pri "obchodovaní" so štátom ako pri štandardnom biznise.


Z vyjadrenia bolo citované 13.10.2015 v článku na portáli Denníka N a 15.10.2015 v tlačenom vydaní Denníka N.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS