O činnosti Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

Veronika Folentová, Denník N:
Riesim dnes Urad pre dohlad. Ako dnes funguje UDZS? Je to podla Vas silny urad pod dnesnym vedenim? Ak by fungoval idealne, bol by to silny urad? Ak by fungoval idealne, ake by bolo jeho postavenie v zdravotnictve? Preco podla Vas je dnes UDZS bez realnych vysledkov? Ake konkrente veci pre zlepsenie zdravotnictva by mohol urad urobit, ak by fungoval idealne?

Dušan Zachar, INEKO:
Na úvod by som rád poznamenal, že ÚDZS je tou štátnou inštitúciou v zdravotníctve, ktorá nám najochotnejšie poskytuje nami požadované údaje o nemocniciach, ktoré sú pod jej agendou.
Ficove vlády systematicky oslabili politickú nezávislosť ÚDZS a to je jedna z najvážnejších slabín tohto najzásadnejšieho kontrolného orgánu v zdravotníctve, ktorý by mal byť najväčším garantom a "strážnym psom" správne poskytovanej zdravotnej starostlivosti pacientom a solventnosti zdravotných poisťovní.
Moje výčitky smerujú aj k určitej "neviditeľnosti" Úradu smerom k širokej verejnosti. Podľa môjho názoru by ÚDZS mal v oveľa väčšej miere aktívne vystupovať vo verejnej diskusii, mal by viac poukazovať na problémy, s ktorými sa stretol pri svojej kontrolnej a dohľadovej činnosti a mal by verejnosti vysvetľovať svoju misiu. Stačí sa pozrieť na výstupy Úradu na jeho webstránke a čitateľ musí nadobudnúť dojem, že to tam "nežije".


Z vyjadrenia bolo citované 9.10.2015 v článku Denníka N.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS