O zverejňovaní platov a odmien manažérov zdravotných poisťovní

Jana Čunderlíková, Aktuality.sk:
Včera poslanec Beblavý ukázal odmeny a platy členov predstavenstva VšZP. Mali by takéto informácie t.j. - platy a odmeny členov predstavenstva zverejňovať napríklad na vyžiadanie aj súkromné zdravotné poisťovne? Od čoho by sa mala odvíjať výška odmeny pre predstavenstvo zdravotnej poisťovne?

Dušan Zachar, INEKO:
Platy a odmeny manažérov zdravotných poisťovní, ako aj ich zamestnancov sú hradené zo správneho fondu, ktorého výška, momentálne maximálne 3,5 % zo zdravotných odvodov, je regulovaná zákonom. Podľa judikátu Najvyššieho súdu SR sú prostriedky správneho fondu zdravotnej poisťovne jej majetkom a môže s nimi v rámci svojej prevádzkovej činnosti nakladať voľne. Kým v prípade štátnej poisťovne nás zaujíma, ako s týmto majetkom narába, pri súkromných poisťovniach ide o súkromný majetok.

Výška odmien manažérov poisťovní by mali byť odzrkadlením nejakého mimoriadneho činu, výkonu, úspechu či zlepšenia výsledkov. A v prípade VšZP by konkrétne dôvody udelenia odmeny mali byť určite komunikované navonok, aby si verejnosť mohla odkontrolovať účelnosť použitých verejných prostriedkov a skonfrontovať to s realitou.


Z odpovedí bolo citované 7.10.2015 v článku na portáli Aktuality.sk.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS