O preverovaní kauzy "teta šéfa VšZP" kontrolnými orgánmi

Veronika Folentová, Denník N:
Ide mi o UDZS a kauzu VsZP. Moze UDZS podla vas objektivne rozhodnut aj napriek tomu, ze sefka uradu s panom Foraiom podpisovala zmluvy a pan Forai podpisoval zmluvy aj s jej rodinou a zarovej rodina pani Suckovej podnikala s rodinou pani Pazinkovej? Moze v takejto situacii UDZS rozhodovat? Ako by mali postupovat? Kto by sa mal zmluvami medzi VsZP a pani Suckovou zaoberat? Kto by to mal vyriesit?

Stanislava Harkotová, Aktuálne.sk:
Rada by som sa na vas obratila s otazkami ohladne nezavislosti UDSZ, pokial ide o preverovanie kauzy "teta sefa VsZP". Zaujima ma najma sirsi (institucionalny) kontext, a sice, je UDZS pri preverovani podobnych kauz dostatocne nezavislou instituciou, kedze jej predseda/predsednicka je de facto podriadeny/a vlade, ktora ho/ju navrhuje alebo odvolava?

Dušan Zachar, INEKO:
Systémovo by ÚDZS mal kontrolovať zmluvy medzi poskytovateľmi a zdravotnými poisťovňami, keďže Úrad má podľa zákona dohliadať a prípadne i sankcionovať zdravotné poisťovne, ktoré majú pri uzatváraní zmlúv o poskytovaní zdravotnej starostlivosti zákonnú povinnosť účelne, efektívne a hospodárne vynakladať finančné prostriedky z verejného zdravotného poistenia. Do úvahy by možno mohol pripadať aj NKÚ SR, ktorý môže vykonať na základe rozhodnutia poslancov NR SR napríklad hĺbkovú kontrolu.

Ficove vlády však systematicky oslabovali politickú nezávislosť ÚDZS a spolu s učebnicovým príkladom konfliktu záujmov jej predsedníčky to vytvára obrovské riziko, že Úrad vydá také stanovisko, ktoré nemusí byť v súlade s verejným záujmom. Od NKÚ SR, vzhľadom na historickú skúsenosť, keď politicky citlivé kauzy väčšinou nevedel vyriešiť, a vzhľadom na pochybnosti o nestrannosti súčasného predsedu, netreba čakať zázraky.


Co vsetko by mal UDZS skumat, pokial ide o dohlad nad zmluvami medzi VsZP a firmami, v ktorych figuruje pribuzna dnes uz exsefa VsZP - zaujima ma najma, ci UDZS napriklad moze preverovat aj to, ci bolo pacientom realne poskytnute to, co bolo vykazane VsZP a v akej kvalite?

Úrad má o.i. dohliadať aj na správne poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Zákon hovorí, že poskytovateľ je povinný poskytovať zdravotnú starostlivosť správne, čo znamená, že sa musia vykonať všetky zdravotné výkony na správne určenie choroby so zabezpečením včasnej a účinnej liečby s cieľom uzdravenia osoby alebo zlepšenia stavu osoby pri zohľadnení súčasných poznatkov lekárskej vedy.

Ak by ÚDZS posudzoval predmetné zmluvy, musel by zverejniť všetko od A po Z, všetky podklady, z ktorých pri hodnotení vychádzal, kto o tom rozhodoval, samozrejme kompletnú správu a pod., aby to mohla verejnosť prekontrolovať. Ale pri takom vážnom konflikte záujmov predsedníčky ÚDZS by malo byť aj v jej záujme, ako aj v záujme MZ SR, ktoré je 100%-ným akcionárom VšZP, aby zmluvy preverila aj nejaká tretia nezávislá strana, ktorá nie je v konflikte záujmov. S výberom konkrétneho "rozhodcu" by mala súhlasiť aj parlamentná opozícia, aby sa predišlo akýmkoľvek pochybnostiam. A potom by tento subjekt vykonal vo VšZP hĺbkový audit v súvislosti s predmetnými zmluvami a posudzoval by aj celé konkurenčné prostredie, a teda aj to, či zazmluvnený poskytovateľ, ktorý je v príbuzenskom vzťahu s M.Foraiom nebol zvýhodnený pri vstupe na trh a či boli nárasty zazmluvnených objemov opodstatnené, aký bol dôvod týchto nárastov, porovnanie s konkurentmi a pod.


Mali by sa podla vas zmluvy zverejnit v celom rozsahu, aby ich posudila sirsia verejnost (experti)?

Ak predmetné zmluvy aj s dodatkami už nie sú zverejnené, tak je samozrejmé, že je nutné ich zverejniť. Od určitého obdobia sa zverejňujú všetky zmluvy verejného sektora, ináč by nemohli platiť.


Z odpovedí bolo citované 24.9.2015 v článku na portáli DennikN.sk a 25.9.2015 v článku na portáli Aktuálne.sk.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS