O čistote a hygiene v našich nemocniciac v súvislosti s točením hudobného klipu v jednej z nich

Veronika Folentová, Denník N:
Chcela som vas poprosit ohladne pripadu pana Kascaka.

Dušan Zachar, INEKO:
Neviem presne, aké sú kompetencie primára v tejto záležitosti, ale predpokladal by som, že primár mal informovať riaditeľa štátnej nemocnice o nahrávaní hudobného videoklipu, ktorý je súkromným, a nie verejným záujmom, na funkčnom gynekologicko-pôrodníckom oddelení a ten mal dať naň súhlas. Vyvstávajú oprávnené otázky aj ohľadne možno zbytočného zvýšeného rizika vnesenia rôznych infekcií na oddelenie, kde panuje prísnejší hygienicko-epidemiologický režim, a následnej potreby dezinfikácie miestnosti a pokrytia týchto zvýšených nákladov.

Na druhej strane sa mi zdá trest odvolania z funkcie primára príliš prísny, ktorý navyše nezohľadňuje opakovane výborné výsledky trenčianskej pôrodnice v rámci hodnotenia kvality všetkých slovenských pôrodníc.

Ako je to podla vas dnes s cistotou v nemocniciach?

Nemáme k dispozícii dostatočne kvalitné dáta, aby sme vedeli zodpovedne zhodnotiť stav hygieny a čistoty v našich nemocniciach. Často musia štát a dozorné orgány suplovať v dohľade čistoty nemocníc napríklad aj médiá – viď napr. denník SME a jeho stery v nemocniciach. Nemocnice napríklad nedostatočne sledujú, reportujú úradom tzv. nozokomiálne nákazy, teda infekcie získané pacientmi priamo v nemocnici, a neprijímajú dostatočné hygienické a protiepidemiologické opatrenia.

Moze takyto pripad ohrozit zdravie pacientov?

Každý človek na oddelení, kde je sprísnený hygienicko-epidemiologický režim, predstavuje určité zvýšené riziko zanesenia rôznych infekcií na oddelenie. Veď donedávna bol aj muž pri pôrode nevítaným prvkom a v súčasnosti musí byť minimálne oblečený v sterilnom plášti.

Ake su najvacsie problemy v hygiene a cistote nemocnic?

Nevieme presne, keďže to nedostatočne meriame, ale každému udrú do očí chýbajúce hygienické prostriedky v sprchách a toaletách.

Su dnes nemocnice u nas ciste? Alebo v tom mame medzery?

Viď predošlé odpovede. Ak by sme mali brať vážne úplne nereálne slovenské údaje o nemocničných nákazách, tak by Slovensko patrilo v Európe k špičke, čo sa týka čistoty nemocníc… Ale skutočnosť je iná.


Písané 21.7.2015 pre Denník N.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS