O porovnaní dát úmrtnosti v nemocniciach

Veronika Folentová, Denník N:
Chceme urobit rebricek, v ktorych nemocniciach sa najviac a najmenej umiera. Urobila som to z dat z vaseho portalu nemocnice.ineko.sk.
Statne nemocnice su v tomto parametri vyrovnanejsie - najviac je to pod 4%, najmenej takmer 2%. Preco? Vykyvy vo vseobecnych nemocniciach su vacsie - najvyssie cislo je takmer 10%, najnizsie 0, preco?
Ako si vysvetlujete, ze vo vseobecnych nemocniciach je casto vyssia umrtnost, ked sa tam robia jednoduchsie vykony? Je uz 9,6 percenta vela? Preco ma nemocncica v Gelnici take zle vysledky? Moze tento parameter podla Vas odrazat kvalitu zariadenia?

Dušan Zachar, INEKO:
Pre všeobecné nemocnice platí fakt, že sú napriek označeniu "všeobecné" v skutočnosti značne heterogénne, často sa špecializujú na liečenie úplne odlišných ochorení, a preto v nich môžu dominovať určité vekové skupiny pacientov či vážne diagnózy, pri ktorých je už dopredu jasné, že majú vyššie riziko úmrtnosti. Je napríklad logické, že ak má nemocnica prevažne oddelenia typu paliatívnej medicíny, geriatrie, starostlivosti o dlhodobo chorých či anesteziológie a intenzívnej medicíny, bude aj miera celkovej úmrtnosti v týchto zariadeniach vyššia, čo však nemusí znamenať, že poskytujú menej kvalitnú zdravotnú starostlivosť ako ostatné všeobecné nemocnice.

Skupina štátnych univerzitných a fakultných nemocníc je homogénnejšia, nakoľko je v týchto nemocniciach podobný mix oddelení, a teda aj pacientov. Preto sú nemocnice v tejto kategórii navzájom lepšie porovnateľné. Nič to však nemení na skutočnosti, že ukazovatele úmrtnosti nezohľadňujú rozdiely v tom, akí pacienti do nemocníc prichádzajú, teda napr. zdravotný stav a diagnózy, a preto bez tzv. rizikového váženia, teda zohľadnenia stavu pacienta pri vstupe, nie sú vždy priamo porovnateľné medzi rôznymi zariadeniami.


Rebríčky z portálu nemocnice.ineko.sk, ako aj vyjadrenie bolo zverejnené 19.6.2015 v článku Denníka N.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS