O "Ficovom sociálnom balíčku" v oblasti zdravotníctva

Stanislava Harkotová, Aktuálne.sk:
Radi by sme sa bližšie pozreli na body sociálneho balíčka, ktorý pred pár dňami na sneme Smeru predstavil premiér. V oblasti zdravotníctva sa objavili dva body, a síce:

  • Zníženie doplatku na lieky pre deti a dôchodcov
  • Obnova spoločných priestorov štátnych nemocníc

Preto sa chcem spýtať, ako výber daných opatrení hodnotíte, čo všetko budú obnášať, aké dopady môžu mať na rozpočet, či sú prínosom do diskusie o zdravotníctve, kde sú prípadné riziká?
 

Dušan Zachar, INEKO:
Zníženie doplatku na lieky pre deti a dôchodcov - Podľa mňa by bolo vhodnejšie nájsť skutočne sociálne ohrozené vrstvy obyvateľstva, ktoré môžu byť aj v produktívnom veku. Lepšie by bolo nastaviť uplatniteľnosť tohto inštitútu, teda ochranného stropu na doplatky za lieky na výšku príjmu domácnosti a ako benchmark by mohlo poslúžiť životné minimum alebo jeho násobok. Dúfajme, že lacnejšie lieky pre niektorých pacientov nebudú viesť k ich väčšej spotrebe a výraznejšiemu nárastu verejných výdavkov za lieky, nakoľko toto bolo jedným z vážnych problémov Slovenska pri porovnaniach so zahraničím.

Obnova spoločných priestorov štátnych nemocníc - Verejnosť sa často stretáva v štátnych nemocniciach so zanedbanou starostlivosť o ich vonkajšie či vnútorné priestory, ktoré často nespĺňajú ani tie najzákladnejšie hygienické požiadavky. Avšak verejnosť na druhej strane vidí napríklad aj nehospodárne verejné obstarávania manažmentov nemocníc, v ktorých sa de facto nesúťaží a často vyhráva jediný záujemca s predraženou ponukou. Ak by sa vedenia štátnych nemocníc správali ako riadni hospodári, ušetrili by ročne desiatky miliónov eur, ktoré by mohli a mali použiť napríklad na aspoň štandardné vybavenie sociálnych zariadení či izieb pacientov. A potom by vláda nemusela pred voľbami takýmto spôsobom "uplácať" verejnosť a pomáhať často aj nezodpovedne hospodáriacim nemocniciam.


Z odpovedí bolo citované 29.5.2015 v článku na portáli Aktuálne.sk a 4.6.2015 v článku na tom istom portáli.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS