O porovnávaní cien CT-čiek

Veronika Folentová, Denník N:
Vcera pan Kralik z MZ SR povedal, ze “benchmarkovať CT-čka je holý nezmysel. Benchmarkovať sa dajú komodity, ktoré sa dajú odvážiť, ktorých parametre sa dajú dopredu zistiť. CT-čko sa benchmarkovať nedá.” Chcela som Vas poprosit:

  • Ako to hodotite? Je to podla Vas pravda?
  • Daju, alebo nedaju sa podla Vas benchmarkovat CT a MR?
  • Mal by to stat robit?

Dušan Zachar, INEKO:
Minister Čislák deklaroval, že má ambíciu porovnávať ceny všetkého, čo nemocnice nakupujú, vrátane CT-čiek. Porovnávať ceny CT-čiek, vrátane príslušných stavebných úprav, školenia a servisu a pod. je určite náročnejšie ako porovnávať ceny liekov alebo nemocničnej stravy, ale je to možné, a dovolím si tvrdiť, že aj nevyhnutné na to, aby sa prostriedky vynakladali v štátnom zdravotníctve efektívnejšie.

Ak sa uspokojíme s tvrdením, že “benchmarkovať CT-čka je holý nezmysel”, tak potom stačí dať riaditeľom nemocníc či výberovým komisiám namiesto analýz trhu do rúk kocku, ktorou náhodne vyberú akýkoľvek prístroj, ktorý sa vojde do rozpočtu. A verejné obstarávanie môžme potom zrušiť…

Ale to určite nie je správna cesta. Každý zodpovedný hospodár si alternatívy porovnáva. Ak štát zároveň na jednom mieste zverejní jednotlivé cenové položky pri obstaraných prístrojoch a ideálne, ak nájde aj príklady zo zahraničia, tak sa zvýši cenová transparentnosť a možnosti účinnejšej verejnej kontroly. Pre obstarávateľov sa navyše takto vytvára nepriamy tlak na efektívnejšie nákupy.


Z odpovedí bolo citované 18.5.2015 v článku Denníka N.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS