O klesajúcej spotrebe liekov

Alena Klepochová, TASR:
NCZI zverejnil údaje o spotrebe liekov za posledný rok. Podľa štatistík sa na Slovensku minulo menej liekov, o niekoľko miliónov mali klesnúť doplatky pacientov. Celkovo sa výdavky za lieky držia na úrovni jednej miliardy eur.
Chcela by som vás poprosiť o stručnú reakciu na vývoj v spotrebe liekov a nákladov za lieky. V minulosti boli výdavky vyššie, prijala sa liekové reforma, referencovanie. Boli tieto kroky dostatočné na optimalizáciu výdavkov na lieky, alebo vidíte ešte niekde medzery?

Dušan Zachar, INEKO:
Referencovanie cien liekov v SR spolu s liekovou reformou je možné považovať za "success story" slovenskej zdravotnej politiky ostatných rokov. Podarilo sa im totižto v relatívne krátkej dobe otočiť trend a už viac rokov sme svedkami kontinuálne klesajúcej spotreby predpisových liekov v množstevnom vyjadrení, pričom ak porovnáme rok 2010 s s rokom 2014, môžeme konštatovať aj značne nižšie úhrady poisťovní, ako aj doplatkov pacientov za tieto lieky.
Je pochopiteľné, že počiatočný efekt zlacňovania liekov v dôsledku prísnejšieho referencovania cien liekov sa postupne oslabuje, avšak správne zvolenou kategorizáciou, vstupom nových generík na trh, kontrolovaním účelnosti predpisovania liekov, ako aj dôsledným využívaním generickej preskripcie a substitúcie sa dá docieliť, aby sa v tomto dobre nastolenom trende pokračovalo ďalej, alebo aby sa aspoň nezvrtol opačným smerom.


Z vyjadrenia pre tlačovú agentúru TASR bolo citované 20.4.2015 napr. v článkoch TU alebo TU.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS