O potrebe, spotrebe a reexporte liekov

Mária Hunková, TREND:
Pripravujem clanok o reexporte liekov a v tejto suvislosti by som Vas chcela poprosit o vyjadrenie do clanku. Konkretne ma zaujima Vas nazor na vyjadrenie NKÚ, ktorý vo svojej správe v súvislosti s reexportom liekov uviedol, že ŠUKL, MZ SR ani ZP nesledujú skutočnú potrebu liekov na našom trhu, ale len ich spotrebu. S prihliadnutím na skutočnosť, že skutočná potreba lieku je dôležitým údajom pri regulácii vývozu daného lieku zo SR a taktiež, že obchodovanie s liekmi v rámci Európskej únie nie je ničím obmedzené, môže podľa NKÚ vzniknúť situácia, že pacient ktorý daný liek potrebuje, sa k nemu vôbec nedostane. (https://www.nku.gov.sk/documents/10157/a793b0a4-46fc-4c00-a860-c2b1b5419fcb, str. 17). MZ SR to povazuje za nedostatok, no tvrdi, ze eHealth to odstani.
 
Moje otazky:
Mala by sa podla Vasho nazoru evidovat skutocna potreba liekov na nasom trhu? Alebo postacuje, ak NCZI eviduje na zaklade stvrtrocnych vykazov spotrebu liekov vydanych v lekarnach na recept?
 
EK vycitala nasmu zakonu o liekoch, ze umoznuje zakaz reexportu vsetkych liekov. Akym sposobom by sa dal upravit zakon, aby to nebolo v rozpore s europskymi pravidlami o volnom obchodovani a zaroven boli Slovaci chraneni pred nedostatkom liekov?


Dušan Zachar, INEKO:
Suhlasim s vyjadrenim NKU SR, ze prave skutocna potreba, a nie spotreba lieku by mala byt tym klucovym údajom pri regulácii vývozov jednotlivych liekov zo SR. Pri drvivej vacsine liekov vsak bude spotreba a potreba identicka. Liekov, pri ktorych dochadza k nedostatkom, teda ich spotreba je nizsia ako potreba, byva zopar, to vsak neznamena, ze mame pri nich rezignovat na urcovanie skutocnej potreby. Moze ist casto z hladiska zdravia a zivota pacienta o velmi dolezite lieky.

Je potrebne, aby SUKL, pripadne stat urcil presne, transparentne, najlepsie automatizovane pravidla pre regulaciu vyvozu liekov zo Slovenska, vratane pripadneho zakazu vyvozu, ktore by neboli svojvolou uradnikov. Aby platilo, a aby kazdy vedel, ze ak su splnene kriteria A, B, C, bude nasledovat D. Nutne je vsak zabezpecenie takych nespochybnitelnych dokazov o nedostatku lieku, ako aj take stanovenie kriterii a pravidiel, ktore zabezpecia len take mnozstvo liekov pre slovenskych pacientov, ktore skutocne potrebuju, aby SR neodovodnene neobmedzovala slobodny pohyb tovaru po celej EU.


Z vyjadrenia bolo citované 16.4.2015 v reportáži týždenníka TREND.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS