O zrušených poplatkoch u lekárov

Ján Krempaský, SME:
Poslanci NR SR prelomili veto prezidenta Kisku a opätovne schválili  zrušenie poplatkov za prednostné vyšetrenie. V tejto súvislosti mám na vás niekoľko otázok.

Čo hovoríte na zrušenie poplatkov za prednostné vyšetrenie, ktoré parlament opätovne schválil? Myslíte si, že sa prejde na "neoficiálne" poplatky za prednosť?

Marek Poracký, Hospodárske noviny:
Prosim Vas o vyjadrenie k teme zrusenia poplatkov u lekara. Poslanci prelomili veto. Ako Vy tento fakt vnímate? Čo bude teraz hroziť z pohľadu pacientov? Budú lekárí vyberať iné poplatky? Aké konkrétne? Ako budú prípadne realizovať prednostné vyšetrenia?

Dušan Zachar, INEKO:
Namiesto plánovaného poriadku v poplatkoch u lekára príde naopak k ešte väčšiemu zmätku v platbách pacientov. Zákon týkajúci sa regulácie poplatkov rieši len určitú časť poplatkov, viaceré ruší bez náhrady, vôbec nie je komplexný, pričom pacient tu stále nebude disponovať informáciou, na čo všetko má skutočný nárok z verejného zdravotného poistenia. A pritom práve to je kľúčové na to, aby nastal skutočný poriadok v poplatkoch. Preto budú i naďalej vznikať polemiky, či je ten alebo onen poplatok v súlade s legislatívou alebo nie.

Na poslednú chvíľu vládnymi poslancami presadené a neprediskutované zrušenie poplatku za prednostné vyšetrenie, ktorý pre mnohé ambulancie predstavuje nezanedbateľný príjem, bude mať za následok, že sa zhorší predvídateľnosť, zvýši sa neprehľadnosť a vytvorí sa ešte väčší priestor pre šedú zónu, pre rôzne neformálne platby. Prinesie to zbytočné starosti a náklady tak lekárom, ako aj ich pacientom. Je veľmi pravdepodobné, že niekde aj viac ako štvrtinový výpadok príjmu ambulancie z titulu zákonom zrušených poplatkov si budú chcieť lekári vykompenzovať novými poplatkami, ktoré budú konformné s platnou legislatívou. Akurát ich budú musieť najprv vymyslieť a otestovať v praxi, pričom tento neproduktívny čas a energiu mohli namiesto toho využiť efektívnejšie - na liečenie pacientov.


Ako teraz (po zrušení poplatkov za prednostné vyšetrenia) podľa vás bude v čakárňach upravený vstup do ambulancii. Vytvorí sa klasický poradovník zapisovaním sa napríklad na papier v čakárni alebo lekári prejdu na bezplatné objednávanie na konkrétny čas (časenky)?

Podľa môjho názoru nebudú teraz lekári viac motivovaní objednávať pacientov na konkrétny čas.

Zaujímal by ma aj váš názor na vyjadrenie prezidenta Andreja Kisku k poplatkom za prednostné vyšetrenie, keď vrátil zákon: „Objednávanie pacientov na vyšetrenie na konkrétny čas bez ohľadu na ich sociálne postavenie, finančné možnosti, miesto bydliska a druh choroby by malo byť samozrejmosťou.“ Súhlasíte s ním, ak nie prečo?

Prezident povedal A, ale nepovedal B. A to je skutočnosť, že vo väčšine vyspelých krajín Európy sa pri návštevách ambulancií lekárov platí (pozri napr.: http://www.oecd.org/els/health-systems/Coverage-Cost-sharing-and-exemptions.xlsx). A tiež nepovedal, ako by vyriešil nesúlad medzi ponukou a dopytom po zdravotníckych službách na Slovensku, čo je škoda a závan populizmu.

Paušálne regulačné poplatky pri vstupe do ambulancie ("zajacovky") a/alebo sociálne únosná regulovaná spoluúčasť pacientov pri niektorých menej vážnych diagnózach a pri stanovení ochranného stropu by dokázali účinným spôsobom nahradiť teraz vyberané poplatky u lekárov, vrátane tých za prednostné vyšetrenie.


Z odpovedí bolo citované 12.3.2015 v článkoch v denníku SME a Hospodárskych novinách.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS