O finančnej (ne)udržateľnosti zdravotníctva a o eHealth-e v SR

Mária Hunková, TREND:
Chcela by som Vas poziadat o vyjadrenie k dokumentu Europskej komisie Commission staff working document, v ktorom EK komentuje aj slovenske zdravotnictvo. Okrem ineho uvadza, ze dlhodoba udrzatelnost verejnych financii zavisi od zvysenia efektivnosti nakladov v zdravotnictve a dalsie veci, na ktore sa uz budem pytat nizsie v otazkach.

Aky vyvoj predpokladate pokial ide o zvysenie efektivnosti nakladov v zdravotnictve a udrzatelnost verejnych financii?

Dušan Zachar, INEKO:
Pokiaľ sa nezačne slovenské zdravotníctvo reformovať a/alebo sa výrazne nezvýšia odvody a dane, budú sa nožnice medzi relatívne klesajúcimi príjmami a narastajúcimi výdavkami v zdravotníctve postupom rokov značne roztvárať, čo by viedlo k veľkým deficitom. Absencia reforiem, relatívne zlý zdravotný stav obyvateľstva a jeho starnutie, neefektívnosti vnútri systému a obrovské skryté investičné dlhy negatívne vplývajú na dlhodobú udržateľnosť slovenského zdravotníctva.

EK konstatuje napriklad aj, ze zaostavame v zavedeni elektronickeho zdravotnictva. Ake su podla Vas hlavne priciny? Da sa ocakavat, ze v roku 2017 uz bude zavedene tak, ako sa naposledy vyjadrilo MZ?

Určite sa v slovenskom zdravotníctve nájdu takí, ktorým dnešný stav neporiadku a netransparentnosti vyhovuje, a potom z neho ťažia, a v spojitosti so slabým politickým líderstvom v rezorte zdravotníctva to potom má za následok meškanie zavádzania elektronických verejných služieb v tomto sektore.

Elektronická výmena dát má potenciál ušetriť spoločnosti mnoho peňazí a zvýšiť kvalitu, efektívnosť, dostupnosť a najmä bezpečnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Samozrejme si to vyžaduje, aby náklady a čas na zavádzanie týchto systémov neboli nafúknuté, čo v prípade nášho verejného sektora s veľkou pravdepodobnosťou nebude platiť. To výrazne zhoršuje efektívnosť štátneho programu elektronizácie zdravotníctva, a navyše už teraz pozorujeme, že omnoho lacnejšie súkromné iniciatívy niektorých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a zdravotných poisťovní čiastočne suplujú štát a jeho meškajúci eHealth.


Z odpovedí bolo citované 12.3.2015 v článku týždenníka TREND.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS