O štvorročných zmluvách VšZP

Veronika Folentová, Denník N:
VsZP posledne tyzdne uzatvara viacero zmluv, aj s poskytovatelmi (najma ide o specialistov). Pozerala som si zmluvy v registri a len za posledne 2 tyzdne uzavrela zhruba 10 zmluv so specialistami, ktore maju trvat do 31. marca 2019.

Nie je to problem, ze to uzatvaraju na 4 roky? Aj ked su medzitym volby a je mozne, ze sa zmeni sef poistovne? Aka je standardna dlzka zmluv so specialistami? (lebo ak si dobre pamatam je bezne, ze kazde tri mesiace sa zmluvy menia). Ake mozu byt ne/vyhody zmluv na tak dlhu dobu?

Dušan Zachar, INEKO:
Doposiaľ tu existoval štandard uzatvárania zmlúv s poskytovateľmi na dobu určitú v trvaní 12 mesiacov odo dňa účinnosti. Je dôležité, aby VšZP odôvodnila, prečo prešla na zazmluvňovanie poskytovateľov, asi len vybraných, na obdobie 4 rokov. Je nutné vysvetliť, ako, na základe akých kritérií, vyberá poskytovateľov, s ktorými uzavrie 4-ročnú zmluvu, lebo predpokladám, že bude uzatvárať aj štandardné 1-ročné zmluvy.
Pri takýchto dlhšie trvajúcich zmluvách, ktoré budú platiť pravdepodobne ešte dlho po odchode súčasného vrcholového manažmentu VšZP, jestvuje riziko zvýhodňovania niektorých poskytovateľov, navyše sa tým pre nové vedenie poisťovne značne zníži manévrovací priestor pre aktívne manažovanie financií poisťovne, keďže bude mať mnohé zmluvy zabetónované na viac rokov, pričom však príjmy poisťovne môžu postupom času klesať, na čo však nebude môcť efektívne reagovať. Rizikom je tiež fakt, že ak nie sú v dlhodobejšej zmluve definované parametre kvality a dostupnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ktoré by mali dopad na následnú korekciu zmluvy v priebehu jej platnosti, prípadne jej zrušenie, poisťovňa nebude vedieť pružne reagovať na náhle zhoršenie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti poskytovanej poskytovateľom.
Pozitívom viacročných zmlúv je stabilita a garancia financovania najmä pre poskytovateľov, ktorí si tak môžu ľahšie vziať úver napríklad na modernizáciu priestorov a technológií.


Preco to podla vas urobili? Nie je za tym mozno aj to,aby vedenie VsZP zazmluvnilo na dlhsie spriaznenych poskytovatelov? Popripade aby este od nich vybrali uplatky?

Moze byt aj takato motivacia, trochu ju naznacujem aj v mojom predoslom vyjadreni. Ale ak by postupovala VsZP rovnako aj pri nemocniciach a uzatvorene zmluvy by boli len tazko vypovedatelne napr. dlhou vypovednou lehotou a neboli by v nej nastavene korekcne mechanizmy ceny, ak poskytovatel nedodrziava urcene kvalitativne parametre, tak takyto krok dokaze zabetonovat cely sektor v neefektivnom stave a nik s nim pocas 4 rokov nepohne. Skoda, ze VsZP ma take dominantne postavenie a za chrbtom silny stat, ktory, ak sa ukazu problemy v poistovni, pomoze.


Z odpovedí bolo citované 9.3.2015 v článku Denníka N.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS