O nátlakových protestných akciách zdravotníkov v minulosti a teraz

Stanislava Harkotová, Aktuálne.sk:
Rada by som sa na Vas obratila s otazkami ohladne vypovedi lekarov (resp. sestier, ktore o nich hovoria) a toho, do akej miery ide v nasom zdravotnictve o efektivny natlakovy nastroj.

  • Myslite si, ze hromadne vypovede lekarov v roku 2011 zdravotnikom ukazali, ze z vypovedi moze byt – nazvime to – efektivny nastroj pre vyjednavanie?
  • Vyuziva sa opravnene ci naopak zneuzivaju sa podla vas?
  • Coho vyrazom su, resp. kedy sa po tomto nastroji siaha? Nejde napriklad aj o dokaz toho, ze situácia sa niekde vyhrocuje do tej miery, ze zdravotnikom neostava nic ine?
  • Patri takyto natlakovy nastroj do zdravotnictva?
  • V com sa vypovede z roku 2011 lisia od vypovedi, ktore mozeme dnes sledovat v zilinskej fakultnej nemocnici?

Dušan Zachar, INEKO:
Bohužiaľ, hromadné výpovede ako nátlakový nástroj slávil úspech v roku 2011, a tak sa možno niektorí lekári domnievajú, že im prinesie úspech aj teraz. Je to veľmi nešťastný nástroj na presadzovanie požiadaviek, nakoľko ním môžu byť ohrození pacienti. Protestujúci lekári si možno ani neuvedomili, že sa stali vazalmi predchádzajúcej nátlakovej akcie s hromadnými výpoveďami lekárov v roku 2011, keďže jeden z výsledkov bolo postupné výrazné zvýšenie platov nemocničných lekárov, ktoré nebolo dostatočne vykryté zdrojmi. A keďže nemocnice museli dodržiavať zákon a vyplácať lekárom zvýšené mzdy, na mnohé ostatné veci v nemocnici nezvýšili peniaze, a preto museli a musia podnikať kroky, ktoré by mali optimalizovať a zefektívňovať chod nemocníc.


Z vyjadrenia bolo citované 9.3.2015 v článku na portáli Aktuálne.sk.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS