O nákupe onkologických liekov nemocnicami, a nie VšZP

Viera Mašlejová, Plus 1 deň:
VšZP od polovice februára do konca mája pozastavila nákup životne dôležitých cytostatík - Herceptin a Avastin, ktoré sa používajú na liečbu rakoviny hrubého čreva, prsnika, obličiek a pľúc. Poisťovňa povedala, že nemocnice si majú lieky nakúpiť pre pacientov zo svojho rozpočtu, a že ona im potom tieto lieky uhradí.
Ako dôvod, prečo na tri mesiace pozastavila nákup liekov, uvádza, že vyčerpala zmluvný objem peňazí na ich centrálny nákup. Teraz vypísala výberové konanie na dodávateľa. Potrvá to však 60 dní, kým vyberú nového dodávateľa.

Ako hodnotíte postup VšZP? Pacientske organizácie sa obávajú, že malé nemocnice nebudú mať peniaze na nákup týchto drahých liekov. Stoja od 326 do 1900 €.

Dušan Zachar, INEKO:
Ak bude výsledkom tohto kroku stav, že nemocnice budú nakupovať cytostatiká za vyššie ceny a tie im bude VšZP preplácať v plnej výške pri nezmenenej úrovni spotreby, alebo príde k nedostatku týchto liekov pre pacientov, môžme hovoriť o manažérskom a komunikačnom zlyhaní VšZP, ktorá nezabezpečila kontinuitu dodávok liekov za centrálne obstaranú nižšiu cenu.


Vyjadrenie bolo citované 28.2.2015 v článku denníka Plus 1 deň.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS