O platbách súkromníkovi pri PPP projekte výstavby novej UNB

Zlatica Beňová, denník Pravda:
Chcela by som Vás poprosiť o informácie k novej univerzitnej nemocnici v Bratislave. Podľa štúdie uskutočniteľnosti, ktorú ministerstvo zdravotníctva zverejnilo minulý týždeń na webe, štát bude za služby platiť budúcemu prevádzkovateľovi nemocnice. Ide o takzvanú platbu za dostupnosť. Ešte minulý rok ministerstvo uvádzalo, že štát už nebude finančne prispievať prevádzkovateľovi novej nemocnice, nebude mu nič kompenzovať, jednoducho štát to už nebude stať ani cent.  Nová univerzitná nemocnica má byť postavená formou verejno-súkromného partnerstva (PPP projekt), štát zostáva vlastníkom nemocnice, stavať a prevádzkovať ju bude súkromný partner. V januári vyhlásilo ministerstvo verejnú súťaž na súkromného partnera.

Je to v poriadku, že by mal štát platiť súkromnému partnerovi (prevádzkovateľovi nemocnice) navyše za služby (okrem zdravotného poistenia)? Hoci pôvodne by mal stačiť príjem z verejných zdrojov cez zdravotné poistenie? Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že chce dosiahnuť nulovú platbu za dostupnosť. Dá sa to ošetriť (či bude štát platiť alebo nie) ešte, napríklad v zmluve?

Dušan Zachar, INEKO:
V analýze uskutočniteľnosti síce platba za dostupnosť figuruje, avšak podľa slov predstaviteľov MZ SR nemá mať výstavba a prevádzka novej univerzitnej nemocnice v Bratislave negatívny dopad na verejné financie, keďže chcú v rámci rokovaní so súkromnými investormi dosiahnuť nulovú platbu za dostupnosť. Ak bude dostatočne transparentná súťaž medzi viacerými renomovanými spoločnosťami so skúsenosťami s prevádzkovaním podobných nemocníc v zahraničí, a ak sa dosiahnu avizované úspory zo zvýšenej efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti, môže sa to podariť. Veľmi dôležitým a zároveň náročným aspektom, s ktorým nemá Slovensko veľké skúsenosti, bude potom nadizajnovanie kontraktov so štátom, ale napríklad aj so zdravotnými poisťovňami, kde by nemali chýbať aj ustanovenia o plnení parametrov kvality a efektívnosti, aby sa nestalo, že sa nová nemocnica bude "financovať" cez pokles kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti poskytovanej pacientom. 


Z vyjadrenia bolo citované 22.1.2015 v článku denníka Pravda.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS