O návrhu vytvoriť zamestnanecké rady v štátnych nemocniciach

Stanislava Harkotová, Aktuálne.sk:
Niektore zdravotnicke organizacie ako Lekarske odborove zdruzenie ci Komora sestier navrhuju (v statnych nemocniciach) zriadenie zamestnaneckych rad, ktore by podla nich zabranili rozkradaniu verejnych financii v zdravotnictve.
Aky je vas nazor: Vedeli by rady, v ktorych by mali zastupenie lekari ci sestry, napomoct k lepsiemu hospodareniu v nemocniciach? Do akej miery sa dnes radovi zamestnanci nemocnic podielaju na rozhodovani, pokial ide o nakupy, verejne obstaravania, rozhodovanie o investiciach a podobne?

Dušan Zachar, INEKO:
Podľa môjho názoru je lepším spôsobom kontroly maximálna transparentnosť pri verejnom obstarávaní, zverejňovanie a porovnávanie cien nakupovaných tovarov a služieb aj so zahraničím a vyvodzovanie konzekvencií pri zlom hospodárení - exekúcie, konkurz, predaj majetku, aby sa vytvorili motivácie hospodáriť efektívne. Lekári a zdravotné sestry sú už aj teraz beztak často preťažení, a pribratie ďalších povinností v zamestnaneckých radách by tomu určite nepomohlo. Navyše nikde nie je garancia, že by lekári a sestry vedeli lepšie kontrolovať všetky nákupy nemocníc, od nákupov liekov, CT-čiek, cez stravovacie služby a ochranku, až po stavebné práce.
Z definície by mal rozhodovať o nákupoch manažment nemocnice, ktorý by si mohol prizývať rôznych odborných poradcov, vrátane lekárov a sestry. Tak ako by mali byť títo ľudia zaplatení za rozhodovanie, mali by aj niesť osobnú zodpovednosť v prípade zlyhaní.


Z vyjadrenia bolo citované 21.1.2015 v článku na portáli Aktuálne.sk.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS