O analýze uskutočniteľnosti výstavby novej univerzitnej nemocnice v Bratislave

Martina Bencová Utešená, Plus 7 dní:
Chcela by som sa popýtať do článku, čo vás zaujalo/zarazilo na správe k nUNB?

Dušan Zachar, INEKO:
V súhrnnej správe štúdie uskutočniteľnosti novej UNB nás zaujalo, že poradcovia v nej navrhujú vyplácať súkromnému investorovi každoročne tzv. platbu za dostupnosť, čiže akýsi doplatok investorovi, aby sa mu oplatilo ísť do tohto projektu. Zároveň navrhujú výraznú redukciu lôžok v Bratislave zatvorením pracovísk v Starom Meste, na Kramároch a v Ružinove, ako aj počtu zdravotníckych pracovníkov, keďže počítajú s relatívne veľkým znížením osobných nákladov. Kľúčové je, aby sa tieto úspory neodzrkadlili v zníženej kvalite a dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre pacientov.

Písané 12.1.2015 pre týždenník Plus 7 dní.

Peter Kováč, Hospodárske noviny:
Chcel by som Vas poprosit, ci by ste sa vyjadrili do textu v HN o zverejnej analyze k vystavbe novej nemicnice v Bratislave:

  • Z analyzy vyplyva, ze stat napokon bude dotovat nemocniu, a to v priebehu 30 rokov sumou 178-milionov eur. Ako hodnotite tento plan? Je to primerany príspevok statu na takyto projekt?
  • Ake plusy a minusy celého projektu vidite?
  • Podla rezortu ma nemocnica stat 250 mil eur., Richard Rasi sa vsak vyjadril, ze to moze byt aj dvakrát tolko… Ktory odhad povazujete za realnejsi?

Dušan Zachar, INEKO:
V analýze uskutočniteľnosti síce táto suma, nazývaná ako platba za dostupnosť, figuruje, avšak podľa slov predstaviteľov MZ SR nemá mať výstavba a prevádzka novej univerzitnej nemocnice v Bratislave negatívny dopad na verejné financie, keďže chcú v rámci rokovaní so súkromnými investormi dosiahnuť nulovú platbu za dostupnosť. Otázniky vznikajú aj pri realizácii poradcom navrhnutých úspor, keďže ministerstvo sa už vyjadrilo, že v protiklade so štúdiou poradcu nechce masovo prepúšťať zdravotníckych pracovníkov a pravdepodobne ani rušiť pracovisko nemocnice v Ružinove. V takom prípade sa potom môže stať, ak sa zároveň bude limitovať miera zisku a zdravotné poisťovne nebudú novú nemocnicu zvýhodňovať v platbách oproti ostatným zariadeniam, čo je tiež plánom rezortu, že výnosnosť takejto investície môže byť pre súkromných investorov neatraktívna, navyše keď nebudú mať prístup k lacnejším formám financovania. Rizikom je tiež, že ak sa nebude merať a zverejňovať kvalita a efektívnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti, nebudeme vedieť posúdiť, či sa náhodou nová nemocnica “nefinancovala” cez pokles kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti poskytovanej pacientom.


Vyjadrenie bolo citované 19.1.2015 v rámci článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS