O vyhlásení tendra na novú univerzitnú nemocnicu v Bratislave

Veronika Folentová, denník SME:
Mam otazky ohladne vystavby nemocnice v BA cez PPP. MZ SR vyhlasilo vcera tender: http://www.uvo.gov.sk/evestnik/-/vestnik/277967 Ako hodnotite, ze vyhlasili tender 15.12., teda pred sviatkami? Mala by sa takato vec sutazit pred sviatkami?
MZ SR nezverejnilo analyzu ohladne nemocnice, je to podla vas v poriadku? Ake su nastrahy PPP nemocnice v BA? Richard Rasi v rozhovore pre Zdr. noviny povedal, ze nemocnica podla neho do roku 2017 nebude a nebude stat 250 mil. EUR, ale 500.  Myslite si, ze ma pravdu? Da sa to stihnut do 2017 a za 250 mil. EUR?

Dušan Zachar, INEKO:
V tom, že MZ SR vypísalo tender pred Vianocami, nevidím problém, nakoľko existuje relatívne veľký počet záujemcov o túto veľkú zákazku, ktorí si postrážia termíny a sú dostatočne informovaní, keďže už rokovali s ministerstvom. Problémom skôr je, že celý PPP projekt je utajovaný pred verejnosťou, pričom doteraz nie sú zodpovedané kľúčové otázky napríklad ohľadne financovania a finančnej záťaže budúcich generácií. To považujem za obrovský problém.

Októbrové vyjadrenie pre ZdN:

Nová univerzitná nemocnica Bratislava. Na to, aký to má byť veľký a významný projekt, má verejnosť, či už ide o laickú alebo odbornú, trestuhodne málo informácií. Neskôr už môžu mať oveľa menšiu hodnotu, nakoľko už bude všetko rozhodnuté a procesy spustené. Ministerstvo zdravotníctva napríklad doteraz nezverejnilo štúdiu, ktorá by ukazovala výhodnosť takéhoto typu PPP-projektu pri výstavbe a prevádzkovaní novej nemocnice.

A najmä jedna z najdôležitejších informácií chýba v éteri. Z akých zdrojov si bude súkromný investor splácať svoju nemalú investíciu a následné prevádzkové náklady počas 30 rokov trvajúceho verejno-súkromného partnerstva. Najprv mal štát súkromníkovi "garantovať" dlhodobé kontrakty so zdravotnými poisťovňami, čo by však vedel len veľmi ťažko splniť, keďže projekt jednej poisťovne našťastie neprešiel. Teraz znie na prezentáciách ministerstva, že jedinou zárukou štátu pre investora má byť "non-competing clause". Táto klauzula sa však môže interpretovať rôznym spôsobom a pravdepodobne bude sprevádzaná zatvorením ktovie koľkých a ktovie akých nemocníc fungujúcich v rámci súčasnej UNB a prepustením ktovie koľkých a ktovie ktorých zdravotníckych pracovníkov. A ktovie, či novú nemocnicu nezaplatia nepriamo aj ostatné zdravotnícke zariadenia nižšími platbami najmä od štátnej VšZP alebo pacienti napríklad dlhším čakaním, ak sa náhodou nepodarí súkromnej bratislavskej univerzitnej nemocnici a ministerstvu dosiahnuť potrebné úspory z vyššej efektívnosti pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ktoré mali umožniť splácať preinvestované peniaze súkromníkovi.

A hoci podľa slov úradníkov ministerstva má byť projekt "bez finančných garancií či iného druhu finančnej štátnej pomoci" a "mimo súvahy štátu", nemožno bagatelizovať riziko vzniku a nárastu skrytého verejného dlhu, ktorý nakoniec zaplatia platcovia odvodov a daní.


Z vyjadrenia bolo citované 17.12.2014 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS