O novom ministrovi zdravotníctva

Veronika Prušová, denník SME:
Chcela by som Vas poprosit, ci by ste mi mohli poslat Vasu reakciu na vymenovanie noveho ministra zdravotnictva. Mal by sa nim stat doterajsi statny tajomnik rezortu p. Cislak. Myslite si, ze je to spravny vyber? Da sa verit tomu, ze p. Cislak ako statny tajomnik ministerstva nevedel o predrazenom nakupe v piestanskej nemonici, pre ktory odchadza ministerka Zvolenska? Pan Cislak ma povest ako clovek Penty vzhladom k jeho poslednemu zamestnaniu. Myslite si, ze napriek tejto "nalepke" by mohol byt dobrym ministrom?

Dušan Zachar, INEKO:
Preferujeme hodnotiť nového ministra až po jeho činoch na tomto poste. Nevieme presne, za čo všetko bol na ministerstve zodpovedný, a teda akú veľkú spoluzodpovednosť za prijaté opatrenia v rezorte mu prisudzovať. Nejakú spoluzodpovednosť však určite nesie.

Kľudne je možné, že o predraženom nákupe v piešťanskej nemocnici nemusel vedieť. Ale s akou pravdepodobnosťou je predošlá veta pravdivá, neviem povedať.

Ešte by som chcel doplniť, že od nového ministra by sme očakávali, že sa stane zástancom hodnotenia kvality a efektívnosti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, a že sa zasadí o to, že štátne inštitúcie v zdravotníctve začnú podrobnejšie zverejňovať parametre kvality a efektívnosti za jednotlivé nemocnice, oddelenia a ambulancie. 

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Robim sumar, ake nedokoncene ulohy zostali po exministerke Z. Zvolenskej a ci sa da od noveho ministra, doterajsieho statneho tajomnika rezortu Viliama Cislaka ocakavat, ze dane veci dotiahne. Pri niektorych veciach, ako jedna zdravotna poistovna, to zrejme bude skor na vlade, ale mohli by ste mi, prosim, len strucne napisat, co si myslite o dalsich problemoch? Ci sa da s nimi pohnut v priebehu nasledujucieho 1,5 roka, ktore bude Cislak viest rezort? Konkretne ide o:
- zadlzenost nemocnic
- elektronizacia zdravotnictva
- DRG
- novy zakon o mzdach sestier a inych zdravotnickych pracovnikov.

Dušan Zachar, INEKO:
Neviem, za aky cas sa daju tieto projekty stihnut, lebo neviem, v akom stadiu rozpracovanosti su. Ale za 1,5 roka sa da stihnut napriklad priprava metodiky pre hodnotenie kvality a efektivnosti poskytovatelov a podrobnejsie zverejnovanie indikatorov kvality a efektivnosti za jednotlive nemocnice, oddelenia a ambulancie. 

Stanislava Harkotová, Aktuálne.sk:
Vedeli by ste zhodnotit, co sa v zdravotnictve od noveho ministra caka a ci je predpoklad, ze sa tou cestou vyda?

Dušan Zachar, INEKO:
Od noveho ministra by sme ocakavali, keby sa stal zastancom hodnotenia kvality a efektivnosti poskytovatelov zdravotnej starostlivosti, a aby sa zasadil o to, ze statne institucie v zdravotnictve zacnu podrobnejsie zverejnovat parametre kvality a efektivnosti za jednotlive nemocnice, oddelenia a ambulancie. Ďalej by mal intenzívnejšie bojovať s narastajucími dlhmi štátnych nemocníc a mal tlačiť na čo najrýchlejšie zavedenie DRG systému do platobného mechanizmu nemocníc, ako aj projektu eHealth.


Z vyjadrení bolo citované 7.11.2014 v článku denníka SME a v článku Hospodárskych novín a 8.11.2014 v článku na portáli Aktuálne.sk.

 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS