O projekte integrovaných zdravotných centier

Veronika Folentová, denník SME:
MZ SR dnes predstavilo integrovane centra, oproti povodnemu zameru bude stacit, aby v centre boli len vseobecni lekari. Ustupilo sa teda od toho, ze povinne tam maju byt socialne sluzby ci specialisti. Ako to hodnotite? Bude to mat potom efekt, ak to bude miesto, kde bude viac vseobecnych lekarov, ale nebude sa tam spajat aj ina starostlivost, ako to bolo povodne navrhnute? Ake minimalne odbornosti/sluzby by sa podla vas mali v centre vyzadovat, aby to malo vyznam? Cele to bude postavene na dobrovolnosti lekarov, je to v poriadku? Budu mat o to podla vas  zaujem?

Dušan Zachar, INEKO:
Integrovanie zdravotnej starostlivosti so sociálnou je trendom vo vyspelom svete, malo by prinášať benefity tak pre pacienta, ako aj pre verejné financie. Zmyslom je zvyšovanie efektívnosti poskytovaných služieb a zároveň zvyšovanie ich kvality pre pacientov a klientov, ktorí by dostali čo najviac služieb na jednom mieste, a preto by nemuseli chodiť od lekára k lekárovi a prípadne ani byť hospitalizovaní v nemocnici.

Zmeny oproti pôvodnému zámeru ministerstva oslabujú tieto výhody, znižujú mieru integrácie rôznych služieb na jednom mieste a naopak zvýrazňujú riziká, ktoré spočívajú najmä v deformácii už existujúceho trhu so zdravotnými, ako aj sociálnymi službami, ktoré poskytujú vo veľkej miere súkromní poskytovatelia, ako aj v plytvaní s verejnými zdrojmi.


Z vyjadrenia bolo citované 24.10.2014 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS