O počte zdravotných sestier v SR II.

Stanislava Harkotová, Aktuálne.sk:
Riesim temu chybajucich sestier v zdravotnictve. Komora sestier dnes posielala tlacovu spravu, kde okrem ineho zaznelo, ze zdravotnictvu chyba 15-tisíc sestier.
Chcem sa spytat, moze byt toto cislo realne? Co pre slovenske zdravotnictvo znamena personalne poddimenzovanie? Ako sa da vyriesit?

Dušan Zachar, INEKO:
Netrúfam si povedať, aký by mal byť počet zdravotných sestier na Slovensku. Čo však môžem komentovať, sú čísla z medzinárodných porovnaní, ktoré ukazujú, že na rozdiel od mierne nadpriemerného počtu lekárov je počet zdravotných sestier v SR podpriemerný. Priemer v OECD predstavoval v roku 2011 8,7 sestier na 1000 obyvateľov, zatiaľ čo na Slovensku to bolo len 5,9 sestier, pričom za 10-ročné obdobie od roku 2000 klesol počet zdravotných sestier na hlavu jedine v Litve a na Slovensku, pričom v SR bol zaznamenaný výrazne najväčší prepad – vyše 20%. Aj čo sa týka ostatných krajín V4, je počet zdravotných sestier v SR podpriemerný, na rozdiel od výrazne nadpriemerného počtu lekárov.

Ak je počet sestier na oddelení pod optimom, má to za následok ich preťaženosť, čo negatívne pôsobí na kvalitu zdravotnej starostlivosti poskytovanú pacientom, keďže takáto sestra je podráždenejšia, nestíha niektoré úkony, ktorých zanedbanie môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, a častejšie chybuje.

Riešením prípadného nedostatku sestier však určite nie je zavádzanie plošného zvyšovania miezd, bez ohľadu na kvalitu odvádzanej práce, či minimálne mzdové nároky, ktoré z dlhodobého hľadiska sestrám skôr uškodia. Riešením je odstrániť neporiadok a plytvanie v celom systéme slovenského verejného zdravotníctva, ktorý je nastavený tak, že nemotivuje a neodmeňuje poctivých, kvalitných a efektívnych.


Z vyjadrenia bolo citované 26.9.2014 v článku na portáli Aktuálne.sk.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS