O novej lekárskej službe prvej pomoci v Malackách

Ján Krempaský, denník SME:
Čo hovoríte na vznik novej lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) v Malackách?

Dušan Zachar, INEKO:
Vítam, že vznikajú súkromné iniciatívy, nové LSPP nakoľko to zvyšujete možnosti dostupnosti tohto typu zdravotnej starostlivosti pre občanov. Zvyšuje sa tým aj konkurencia pre ostatných poskytovateľov a tým pádom vzniká predpoklad žiadnej, prípadne nižšej dotácie zo župy.

Na Slovensku LSPP v posledných rokoch skôr zanikali. Myslíte si, že LSPP pri rozumnom mamažovaní a efektivite môžu byť životoschopné?

Nákladové položky presne neviem ohodnotiť. Pravdepodobne sa to môže oplatiť. Ak vznikla táto LSPP len s tým, že kalkulujú s nejakou pomocou zo župy, tak vtedy to potom nepovažujem až za taký prínos. Ale je určite lepšie, ak by o dotáciu zo župy, keby bola nevyhnutná, súťažili viacerí poskytovatelia, a nielen jeden záujemca.

Ako hodnotíte, že v situácii, keď sa v malackej nemocnici hrá o to, či jej župa dá dotáciu na LSPP a UPS a nezaniknú tu ako zázrakom vzniká nová LSPP v čase, keď LSPP skôr zanikajú?

Vysvetlenia môžu byť rôzne. Môže byť, že za tým nevidíme nič, len čistý podnikateľský zámer. To by bol najlepší spôsob. Môže jej vznik súvisieť aj s komunálnymi voľbami, keďže je tu riziko, že sa zruší prvá pomoc a pohotovosť v malackej nemocnici. Preto potom nejakí komunálni politici môžu dôvodiť, že predsa vznikla nová. Samozrejme sa tu môže hrať aj o dotáciu. Je to však len špekulácia. 


Z odpovedí bolo citované 25.9.2014 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS