O počte zdravotných sestier v SR

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Vytiahla som si posledne udaje z NCZI a z nich vyplyva, ze za pat rokov nam ubudlo 2 300 sestier (pre porovnanie, v pripade lekarov je ubytok 344).
Co podla Vas sposobuje tento ubytok? Platy / pracovne podmienky / je to neatraktivne povolanie?

Dušan Zachar, INEKO:
Jedným z najhlavnejších dôvodov úbytku zdravotných sestier v SR sú relatívne nízke príjmy väčšiny sestier v SR. Ďalšími z dôvodov môžu byť aj nevhodné pracovné podmienky, vysoká pracovná záťaž až preťaženosť a neporiadok a plytvanie v celom systéme slovenského verejného zdravotníctva, ktorý je nastavený tak, že nemotivuje a neodmeňuje poctivých, kvalitných a efektívnych. Menej sestier je aj kvôli reštrukturalizácii, racionalizácii a optimalizácii niektorých zdravotníckych zariadení.

Viete povedat, aky pocet sestier potrebuje Slovensko, aby to bolo optimalne a ci cislo zhruba 31-tisic je nizke?

Neviem povedať, koľko sestier potrebuje Slovensko, ale je faktom, že v medzinárodnom porovnaní (OECD) je na rozdiel od mierne nadpriemerného počtu lekárov počet zdravotných sestier v SR podpriemerný. Priemer v OECD predstavoval v roku 2011 8,7 sestier na 1000 obyvateľov, zatiaľ čo na Slovensku to bolo len 5,9 sestier, pričom za 10-ročné obdobie od roku 2000 klesol počet zdravotných sestier na hlavu jedine v Litve a na Slovensku, pričom v SR bol zaznamenaný výrazne najväčší prepad – vyše 20%. Aj čo sa týka ostatných krajín V4, je počet zdravotných sestier v SR podpriemerný, na rozdiel od výrazne nadpriemerného počtu lekárov.


Z odpovedí bolo citované 22.9.2014 v článku Hospodárskych novín a v článku na portáli mediweb.hnonline.sk.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS