O hospodárení štátnych nemocníc

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Chcela by som Vas poziadat o zhodnotenie hospodarenia nemocnic. Vyziadala som si od statnych zdravotnickych zariadeni udaje o stratach a dlhoch, ktore eviduju k polroku 2014. Ako hodnotite znizovanie strat v statnych nemocniciach? Je to pozitivny trend a da sa ocakavat, ze sa naozaj naplnia Zvolenskej ocakavania, ze do konca r. 2015 budu mat statne nemocnice vyrovnane hospodarenie bez strat?

Co hovorite na dlhy (niekde klesli, niekde stupli)? Mozu byt prave tie do buducna problemom pre nemocnice? Ide o vysoke dlhy? Je realne sa s nimi popasovat - ak ano, ako?

Dušan Zachar, INEKO:
Je veľmi komplikované hodnotiť čiastkové výsledky, najmä keď sa netransformované štátne nemocnice ako príspevkové organizácie vyznačujú neprehľadným účtovníctvom, keď je dopátranie sa informácií o ich hospodárení na webe skôr raritou, a keď sa ani nemusia každoročne podrobovať nezávislému auditu, tak ako je to u akcioviek.

Určite je však dobré, keď niektoré nemocnice dokážu zlepšovať svoje čiastkové hospodárske výsledky, ale to je na celkové hodnotenie a posúdenie hospodárenia štátnych nemocníc príliš málo. Treba mať pri ňom totižto zároveň na zreteli nemenej dôležité ďalšie ukazovatele – napríklad výšku príjmov od zdravotných poisťovní, ktoré rástli, prípadnú zmenu rozsahu a kvality zdravotnej starostlivosti poskytovanej pacientom a samozrejme v neposlednom rade i vývoj zadlženosti. A práve pri poslednom ukazovateli, ak sú čísla MZ SR presné a hodnoverné, nedochádza celkovo k progresu, čo potvrdzujú aj oficiálne údaje o vývoji pohľadávok Sociálnej poisťovne voči zdravotníckym zariadeniam, kde dlh štátnych nemocníc rastie stále viac a viac.

Oceniť treba najmä tie zariadenia, ktorým sa darí hospodáriť so ziskom, resp. znižovať výšku straty a zároveň zlepšujú svoju platobnú disciplínu a znižujú svoj dlh.


Z odpovede bolo citované 17.9.2014 v článku Hospodárskych novín.

 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS