O výstavbe novej univerzitnej nemocnice v Bratislave I.

Veronika Folentová, denník SME:
Chcela by som Vas poprosit o odpovede na par otazok ohladne novej nemocnice, ktoru chce stat postavit v BA. Ake by mali byt podla vas podmienky pre investorov?: MZ tvrdi, ze podmienkou bude, aby investor navrhol, postavil aj prevadzkoval nemocnicu porovnatelnu s tou, ktora ma vzniknut v BA. Je to dobra podmienka? Moze ju nejaka slovenská firma splnat (napr. Penta, Grafobal ci Vahostav - popripade ak by sa spojili do konzorcia - kedze tieto uz potvrdili, ze by do toho chceli ist)? Ktore BA nemocnice by sa podla vas mali uplne zrusit potom, co sa postavi nova nemocnica? Ktore by sa mali naopak zachovat? Je podla vas mozne, aby zacala tato nemocnica fungovat v roku 2017?

Dušan Zachar, INEKO:
Stanovenie robustných a merateľných podmienok pre investorov zo strany štátu by malo byť kľúčové pre tak zložitý projekt, ktorý by mal byť navyše financovaný formou PPP. Ministerstvo zdravotníctva pravdepodobne nie je schopné presne definovať technické
požiadavky alebo právne a finančné podmienky tohto projektu, a možno aj preto zvolilo ako metódu obstarávania súťažný dialóg. Súťažný dialóg je však najvoľnejšou metódou obstarávania, je najmenej obmedzovaná procesnými predpismi. Táto metóda teda kladie oveľa vyššie nároky na spoločenskú zodpovednosť obstarávateľa, aby proces obstarávania prebehol transparentne, nediskriminačne a v súlade s princípom hospodárnosti.
Utajovanie štúdie uskutočniteľnosti výstavby novej univerzitnej nemocnice v Bratislave, PPP-projekt, nejasné financovanie splátok zo strany štátu, ako aj súťažný dialóg sú rizikové faktory, ktoré môžu spolu vytvoriť pre Slovensko dostatočne nebezpečnú výbušnú zmes.

Keďže takmer vôbec nemeriame a nezverejňujeme kvalitu a efektívnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti v slovenských nemocniciach, nedokážeme kvalifikovane posúdiť, či bude vôbec nová nemocnica kvalitnejšia a efektívnejšia ako tie staré, poprípade, ktoré z nich by sa mali zavrieť? Keď nemeriame kvalitu a efektívnosť, nemôžu uskutočňovať politici dostatočne kvalifikované rozhodnutia, ktoré by boli v prospech spoločnosti. A verejnosť nemôže zasa kontrolovať politikov, keďže nie je informovaná. Keď nemeriame, môžeme sa len dohadovať a len slepo veriť rozhodnutiam politikov. Ale to nie je optimálne.

Predpokladám, že záujemcovia sa budú zoskupovať do konzorcií, nakoľko ide o veľmi komplexnú investíciu (projektovanie, stavba a prevádzka), ktorá si vyžaduje expertov na rôzne oblasti.

Nemám predstavu, či sa to dá stihnúť tak, aby v roku 2017 už nemocnica slúžila pacientom.


Z odpovedí bolo citované 6.8.2014 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS