O rozdielnych platbách poisťovní nemocniciam

Veronika Folentová, denník SME:
Podla spravy UDZS su rozdiely v platbach v niektorych odbornostiach aj 300%-tne (teda dve nemocnice dostanu casto aj od tej istej positovne v jednej odbornosti sumu za ukoncenu hospitalizaciu o 300% rozdielnu). Je to podla vas v poriadku?
Podla spravy dava najcastejsie najnizsie aj najvyssie sumy Union. Ako si to vysvetlujete? Rozdiel v platbach Union v UN BA a KE je napr. v odbore chirurgia a urologia vyse 300%. Je to v poriadku? Ako podla vas vznikaju taketo rozdiely? Ma takato cenotvorba pozitivny ci negativny efekt na nemocnice celkovo?

Dušan Zachar, INEKO:
Je v poriadku, ze sa ceny líšia. Avšak už je menej v poriadku, že cenotvorba je deformovaná napríklad zle zvolenou reguláciou (viď koncová sieť nemocníc), relatívne slabou súťaživosťou jednak medzi poskytovateľmi a jednak medzi poisťovňami, silnou ingerenciou štátu v zdravotníctve so všetkými jeho konfliktmi záujmov s tým súvisiacimi, dávno prekonaným platobným mechanizmom – za ukončenú hospitalizáciu a v neposlednom rade skutočnosťou, že sa nedostatočne meria a zverejňuje úroveň kvality a efektívnosti nemocnicami poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Aj preto vznikajú situácie, že nemocnica A, ktorá poskytuje kvalitnejšiu a efektívnejšiu starostlivosť pre pacientov dostáva menej peňazí od poisťovní ako nemocnica B, ktorá dosahuje horšie výsledky.

Z vyjadrenia bolo citované 2.8.2014 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS