O integrovaných zdravotných centrách

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
MZ SR planuje zriadit na Slovensku v priebehu rokov 2014-2020 spolu 140 Integrovanych centier zdravotnej starostlivosti. Ma ist o pracoviska, kde by boli sustredeni vseobecni lekari pre dospelych, pediatri, stomatologovia, gynekologovia, ale boli by tu poskytovane aj socialne sluzby (napr. socialne poradenstvo, rehabilitacie, denne centrum pre dochodcov, zdravotne postihnutych ci denny stacionar, poziciavanie zdravot. pomocok a podobne). Zafinancovat to ma EU. Vlastnictvo ma byt verejne (MZ SR, VUC, obce) s tym, ze to budu moct prevadzkovat aj sukromnici. Zamestnat tam chcu hlavne novych mladych lekarov, ale aj sucasnych, ak budu mat zaujem. Cielom je nielen zatraktivnit primarnu sferu, ale aj pomoct zacinajucim lekarom a vytvorit centra pre pacientov, aby nemuseli obchadzat lekarov a starostlivost o nich bola manazovana.
Chcem Vas poprosit o zhodnotenie tohto napadu. Co hovorite na takuto centralizaciu ambulantnej ZS? Ma sancu tento model poskytovania ZS v nasom prostredi uspiet? Ake pozitiva a negativa ma podla Vas tento model?

Dušan Zachar, INEKO:
Existuje tu mnoho otáznikov, nejasností a rizík. Je toto skutočne najefektívnejší spôsob, ako pomôcť ambulantnej sfére? Identifikovalo ministerstvo zdravotníctva najboľavejšie miesta a cieľ, čo chce týmto opatrením dosiahnuť, alebo len ideme budovať plošne ďalšie budovy bez ohľadu na veľkosť prínosu každého použitého eura pre spoločnosť? Alebo ide len o to, nejako použiť eurofondy? Vtedy netreba zabúdať na riziká deformujúce už existujúci trh so zdravotnými, ako aj sociálnymi službami, ktoré poskytujú vo veľkej miere súkromní poskytovatelia. Trh dokáže zmysluplne integrovať zdravotnú, ako aj sociálnu starostlivosť. Ak to bude robiť centrálne štát, existujú tu veľké riziká plytvania zdrojmi. Štát nech len vytvára pravidlá a zabezpečuje ich vykonateľnosť a nech aktívne neorganizuje poskytovanie ambulantnej zdravotnej starostlivosti. To sme tu už raz mali.

Z vyjadrenia bolo citované 4.7.2014 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS