O navrhovanej regulácii poplatkov pacientov v ambulanciách

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Ministerstvo zdravotnictva dnes predstavilo legislativnu upravu poplatkov, ktora by mala platit od jesene. Ma sa zakonom stanovit, ze poplatky v ambulanciach sa mozu vyberat iba za vykony, ktore nie su hradene zo zdravotneho poistenia, pricom bude definovane, ze sucastou zdravotneho poistenia je: objednanie pacientov na vysetrenie, vypisanie lek. predpisu, navrhu na kupelnu liecbu a potvrdenie o vysetreni. Nebudu sa moct vyberat ani poplatky napriklad za celorocnu zdravotnu starostlivost, ktoru si sukromne polikliniky zazmluvnuju ci vstupne registracne poplatky. Pokial ide o poplatky, ktore si budu moct vyberat, pri tych nebude urceny cenovy rozsah, urcovat si ich bude kazdy lekar sam. Nasledne mu to bude schvalovat VUC (nebude mu moct ale nariadit znizenie poplatku). VUC bude vyberat pokuty len ak zisti, ze ambulancia vybera poplatky nad ramec zakona.

Ako hodnotite takuto upravu? Zavedie to poriadok do neprehladneho vyberania poplatkov? Prirodzene sa to dotkne aj sukromnych poliklinik, ktore dnes vyberaju poplatky napr. za celorocnu ZS. Je to v poriadku? Ako by to pripadne mohli obist? Moze sa stat, ze lekari budu vyberat vyssie poplatky ako doteraz, aby si vykompenzovali straty z poplatkov za vykony, ktore viac nebudu moc spoplatnovat?

Zlatica Beňová, denník Pravda:
Chcela by som Vás poprosiť o vyjadrenie k poplatkom, ktoré vyberajú ambulantní lekári od pacientov. Ministerstvo zdravotníctva dnes predstavilo legislatívny návrh, podľa ktorého nebudú môcť lekári vyberať poplatky za výkony, ktoré súvisia s poskytovaním ZS, a ktoré uhrádza zdravotná poisťovňa za vydanie receptu či objednanie na vyšetrenie. Tiež rušia aj nezmyselné poplatky, to znamená, za klimatizáciu, TV či nabíjanie mobilu v čakárni… Ministerstvo však nestanovilo výšku týchto poplatkov, ani maximálnu výšku. Lekári tvrdia, že niektoré poplatky musia vyberať, lebo čas či výkon im ZP neplatí.

Môže sa stať, že lekári zvýšia cenu tých poplatkov, za ktoré môžu vyberať? Je to správne? Nemalo by ministerstvo stanoviť aj maximálnu výšku?

Veronika Folentová, denník SME:
MZ SR pripravuje zmeny ohladne poplatkov u lekarov. Po novom nebudu moct lekari podmienovat zdrav. starostlivost nejakym poplatkom (napriklad ze musia zaplatit v ambulancii za wifi, aby ich vysetrili).

Ako to hodnotite? Mal by teda klesnut pocet poplatkov, da sa predpokladat, ze lekari si to budu chciet vykompenzovat vyssimi poplatkami? MZ SR neurcilo strop na poplatky, je to spravne? Nestupnu uplatky (ze ak si nemozu oficialne vybrat poplatok, vypytaju si uplatok)? Nie je takato zmena velmi jemna? Zmena sa nedotkne nemocnic, je to spravne?

Dušan Zachar, INEKO:
Urobiť poriadok v poplatkoch, a nielen v ambulanciách, je nutné, keďže v dôsledku absencie vhodnej regulácie stúpol na Slovensku podiel priamych platieb obyvateľstva v zdravotníctve na jeden z najvyšších v rámci krajín EÚ a OECD. S tým súvisí aj postupne zhoršujúca sa dostupnosť zdravotnej starostlivosti, najmä pre určité skupiny obyvateľstva.

Zo zatiaľ zverejnených informácií MZ SR sa dá obrysovo usúdiť, že poriadok v poplatkoch sa trošku zlepší, ale stále tu bude dostatočný priestor na spory a kreatívne zdôvodnenia, či je ten-ktorý poplatok za úkon, ktorý už neprepláca zdravotná poisťovňa. Stále tu nebude mať pacient informáciu, na čo všetko má nárok z verejného zdravotného poistenia. Pozitívom je, že župy budú viesť zoznamy poplatkov jednotlivých poskytovateľov. Dúfame, že ich budú aj zverejňovať.

Zákaz podmieňovania poskytnutia zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia zaplatením nejakého poplatku sa námi javí ako správny krok. Poplatky sa majú vyberať iba za nadštandard. Ale tak to má byť aj v súčasnosti, a predsa je to v realite iné.
Je kľudne možné, že poplatok za celoročnú zdravotnú starostlivosť v súkromnej klinike je poplatkom sa nadštandardné služby a zdravotné výkony. Ak by súkromní poskytovatelia nemohli vyberať poplatky za služby a výkony nad rámec úhrad z verejného zdravotného poistenia, bol by to vážny problém.

Nedá sa vylúčiť, že vzniknú nové poplatky, zvýšia sa už existujúce, ak niektoré budú musieť zaniknúť, a prípadne sa inými možnosťami (napr. ordinačnými hodinami alebo dlhším čakaním) znevýhodnia služby a výkony, ktoré boli doteraz spoplatnené a po novom už nebudú.

Podľa nášho názoru by sa mal, podobným systémom ako pri doplatkoch za lieky, stanoviť pre sociálne odkázaných horný strop pre všetky zaplatené poplatky súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia. To však neznamená, že by štát mal stanovovať maximálnu výšku pri každom poplatku.


Z odpovedí bolo citované 6.6.2014 v článkoch Hospodárskych novín, hnonline.sk, denníka Pravda a denníka SME, 7.6.2014 v televízii JOJ a 12.6.2014 v Zdravotníckych novinách.

 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS