O rizikách pri výstavbe novej univerzitnej nemocnice v Bratislave

Zlatica Beňová, denník Pravda:
Ministerstvo zdravotníctva plánuje výstavbu novej modernej nemocnice (univerzitnej), ktorá má stáť 250 mil.eur. Podľa HPI má niekoľko rizík – nafuknutie investičných nákladov, oddelený investor a prevádzkovateľ, zmeny zadania projektu v procese prípravy, nedostatočný dopyt a z neho vyplývajúca prázdna infraštruktúra, drahá prevádzka v dôsledku neefektívnych procesov a prezamestnanosti.
Čo si myslíte Vy, kde sú najväčie riziká výstavby novej nemocnice? Hrozí napríklad prešvihnutie investičných nákladov?


Dušan Zachar, INEKO:
Súhlasím, že tu existujú riziká, ktoré uviedlo HPI. K nim pridávam ďalšie:
Existuje tu riziko, že sa vláda pokúsi garantovať súkromnému partnerovi príjmy na základe nevýhodného (rozumej: nadštandardného) dlhodobého kontraktu s VšZP a prísľubu účasti novej nemocnice v minimálnej sieti – čiže garanciou zmlúv aj s ostatnými poisťovňami. Týmto spôsobom (rozumej: vyššími platbami, ako by bolo obvyklé a zvýhodnením pred inými nemocnicami pri zazmluvňovaní výkonov) sa bude de facto splácať výstavba nemocnice súkromnému investorovi z verejných zdrojov.
Mimochodom, garantovanie príjmov jednej nemocnice na základe dlhodobých kontraktov s VšZP ide proti cieľom posilňovať súťaž medzi poskytovateľmi a medzi poisťovňami a zvyšovať ich kvalitu a efektívnosť. Poskytovatelia by totiž mali dostávať peniaze podľa toho, akí sú efektívni, a nie podľa toho, aký majú dlhodobý kontrakt, resp. aké majú vzťahy so štátnou poisťovňou alebo s politikmi.
Rizikom je tiež možné skryté zadlžovanie krajiny nepriznanými splátkami investičnej výstavby nemocnice zo strany štátu.

Písané 15.5.2014 pre denník Pravda.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS