O vývoji zadlženosti štátnych nemocníc

Veronika Folentová, denník SME:
Vlada dala na rokovanie material o stave dlhu v zdravotnictve za rok 2013.

Ako hodnotite vyvoj dlhu v zdravotnictve. Dlh nemocnic pod MZ SR sa vysplhal na 400 mil. EUR. Ako to hodnotite? V materiali sa pise, ze na prejavenie akcnych planov este treba cas, co si myslite, nemali by sa uz tie zmeny prejavit? Dlh v nemocniciach pod MZ SR stupol o 90 mil. EUR. Co to podla Vas znamena pre zdravotnictvo a dodavatelov? Este je to unosne? Preco podla Vas tak rychlo rastie dlh? Nemal by stat mat rezervu na oddlzenie?

Dušan Zachar, INEKO:
Kľúčový ukazovateľ zadlženosti štátnych nemocníc, ktorý sleduje tak MF SR, ako aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, sú záväzky po lehote splatnosti a pri nich prišlo v roku 2013 oproti roku 2012 k väčšiemu rastu. Kým v roku 2012 narástol dlh štátnych nemocníc o vyše 72 mil. EUR, v minulom roku sa podľa údajov MZ SR dlh zvýšil o vyše 105 mil. EUR. Rezort zdravotníctva odôvodňuje vyšší nárast záväzkov po lehote splatnosti stanovením maximálnej lehoty splatnosti faktúr na 60 dní, avšak nikde nekvantifikuje tento dopad, takže to môže fungovať ako vhodná výhovorka, čo môže naznačovať aj aktuálna informácia o vývoji pohľadávok Sociálnej poisťovne voči zdravotníckym zariadeniam, kde dlh štátnych nemocníc voči SP rastie medziročne tiež rýchlejším tempom, pričom v tomto prípade nehrá legislatívne obmedzenie lehoty splatnosti žiadnu rolu. Kým dlh štátnych nemocníc vzrástol v období marec 2012 - marec 2013 o necelých 20 mil. EUR,  v období marec 2013 - marec 2014 sa dlh zvýšil až o vyše 31 mil. EUR.

Ministerstvo a vláda si na brzdenie zadlženosti vybrali namiesto systémových zmien skôr manažérske prístupy a veria, že sa im lepším manažovaním štátnych zariadení podarí "ukočírovať" hospodárenie týchto subjektov. Tento prístup je však na rozdiel od systémových automatických pravidiel značne rizikovejší, čo sa týka trvalej udržateľnosti efektov takýchto opatrení. Je to ako keby obaja rodičia neustále chodili za dieťaťom s nočníkom v ruke a číhali na jeho mimiku tváre, aby odhadli ten pravý okamih, kedy treba zasiahnuť verzus prístup, že rodičia radšej naučia dieťa, možno aj za cenu pár sĺz a menšej chvíľkovej popularity, používať nočník. Trúfam si povedať, že dlážka by bola čistejšia práve v tom druhom prípade.

Nemocnice sa preto naďalej tak rýchlo zadlžujú, lebo sa napríklad zastavili reformné procesy smerujúce k transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti a k zavádzaniu tzv. tvrdých rozpočtových pravidiel pri ich hospodárení. Štátne nemocnice nevidia nad sebou hrozbu exekúcií alebo konkurzu, ak zle hospodária, a naopak, očakávajú oddlženie zo strany štátu, čo neprispieva k ich motivácii lepšie hospodáriť v budúcnosti.


Z vyjadrenia bolo citované 2.5.2014 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS