O zadlžovaní štátnych nemocníc

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Socialna poistovna dnes predlozila na vlade Informáciu o vývoji pohľadávok Sociálnej poisťovne voči zdravotníckym zariadeniam k 31. januáru 2014. Z nej vyplyva, ze zadlzenost nemocnic v porovnani s januarom 2013 vzrastla o vyse 37,8 mil. eur. Je tam uvedeny aj graf, ako sa dlh vyvijal mesacne. Mohli by ste sa mi, prosim, nan pozriet a vyjadrit sa, ci:

Koresponduje to s vyjadrenim ministerky zdravotnictva, ze tempo zadlzovania nemocnic sa spomaluje?

Dušan Zachar, INEKO:
Nie, nekorešponduje. Práve naopak, tempo zadlžovania sa v roku 2013 pri porovnaní s rokom 2012 zvýšilo. Vidno to aj z vývoja pohľadávok Sociálnej poisťovne (SP) voči nemocniciam. Nárast záväzkov nemocníc voči SP bol v minulom roku približne o štvrtinu vyšší ako v roku 2012, pričom k tomuto rastu najviac prispeli zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti MZ SR.

Preco nemocnice stale zvysuju dlh voci SP? Pytam sa, lebo ked sa vseobecne dotazujem nemocnic na dlhy, tak poukazuju na zmenu legislativy, podla ktorej sa skratila splatnost faktur. Ak sa nemylim, v tomto pripade to ale asi neobstoji.
Myslite si (s ohladom aj na celkovy dlh statnych nemocnic), ze to zdravotnicke zariadenia ustoja a nebudu sa musiet oddlzovat? Ak sa neoddlzia, aky je podla Vas pravdepodobny scenar, co sa stane s nemocnicami?

Nemocnice sa naďalej zadlžujú, lebo sa napríklad zastavili reformné procesy smerujúce k transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti a zavádzaniu tzv. tvrdých rozpočtových pravidiel pri ich hospodárení. Štátne nemocnice nevidia nad sebou hrozbu exekúcií alebo konkurzu, ak zle hospodária, a naopak, očakávajú oddlženie zo strany štátu, čo neprispieva k ich motivácii lepšie hospodáriť.


Písané 26.2.2014 pre Hospodárske noviny.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS