O delegovaní časti vyšetrení zo špecialistov na všeobecných lekárov

Veronika Folentová, denník SME:
MZ SR dnes prezentovalo nove usmernenie, ktore hovori o tom, ze specialisti bdu moct delegovat niektore svoje kompetencie na vseobecnych lekarov. Napriklad predoperacne vysetrenia alebo kontroly, nasledne by to mali spolu konzultovat. Specialisti by tak prisli o cast prijmov. Zatial je to na dobrovolnosti. Teda ci to specialista bude chciet delegovat a ci vseobecny by to chcel robit.
Chcela som sa preto opytat, ci je to dobra zmena podla Vas? A ci bude podla Vas bezne, aby to specialisti delegovali a vseobecni lekari chceli robit?

Dušan Zachar, INEKO:
Vítam takúto možnosť, keďže posilňuje rolu všeobecného lekára, ktorá je na Slovensku vnímaná ako relatívne slabá a málo atraktívna. Všeobecní lekári by mali pacienta viac liečiť, koordinovať či manažovať jeho liečbu a byť jeho hlavným “dispečerom” zdravia. A usmernenie MZ SR ide práve týmto správnym smerom. Malo by to byť prínosné tak pre pacientov, ako aj pre verejné financie.
Na druhej strane je však možné predpokladať, že špecialisti nebudú spočiatku radi delegovať výkon niektorých vyšetrení či kontrol na všeobecných lekárov, nakoľko budú chcieť mať celú diagnostiku a liečbu pacienta pod svojou vlastnou kontrolou a zodpovednosťou. A navyše by mohli prísť aj o časť príjmov, ak by nevedeli ušetrený čas naplniť liečbou ďalších pacientov.


Z vyjadrenia bolo citované 7.2.2014 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS