O nepreplácanej zdravotnej starostlivosti poisťovňami

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Pisem o tom, kolko zdravotne poistovne usporili neuhradenim zdravotnej starostlivosti podla § 42 ods. 4 písm. a/ zák.č. 577/2004 Z.z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti, na zaklade ktoreho maju pravo uplatniť si voči poistencovi nárok na úhradu starostivosti, ak porusil liečebny režim / užil návykovú látku / voči tretej osobe, ktora poskodenie sposobila protiprávnym konaním.
Je podla Vas spravne taketo opatrenie? Ake pozitiva moze v praxi priniest? A prinasa vobec? Vidite nejake negativa?

Dušan Zachar, INEKO:
V princípe je tento postup správny. Aby sa bezbreho nezneužívala zdravotná starostlivosť solidárne financovaná platcami daní a odvodov v prospech jedincov, ktorí závažným nezodpovedným úmyselným či protiprávnym konaním poškodili zdravie sebe alebo inej osobe. Ide tu o zosobnenie škody, o výluku v poistnom krytí. Negatíva v aplikácii tohto ustanovenia by mohli vzniknúť, ak by sa vykladalo príliš "úzkoprso", čo sa podľa mňa nedeje, nakoľko obrovskému množstvu chorôb či úrazov môžu pacienti vedome predísť.
Tá hranica nie je úplne jednoznačná, avšak ak niekto šoféruje auto totálne opitý a poškodí nehodou svoje či niekoho iného zdravie, mal by za to niesť aj finančnú zodpovednosť v podobe úhray za poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Rovnako tak napríklad aj skinheadi útočiaci v Nitre pred barom Mariatchi.


Z vyjadrenia bolo citované 30.1.2014 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS