O centrálnom obstarávaní zdravotných poisťovní

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Idem pisat o centralnych nakupoch liekov a laboratornych vysetreni, ktore robia poistovne pre nemocnice.
Prispievajú centrálne nákupy k efektívnejšiemu využívaniu zdrojov?


Dušan Zachar, INEKO:
Najmä pri často sa opakujúcich nákupoch jednoducho špecifikovateľných tovarov a služieb, ktoré sú potrebné pre všetky alebo viaceré nemocnice (napr. lieky alebo SVaLZ), môže centrálne obstarávanie priniesť vyššiu efektívnosť využívania verejných zdrojov. Využívajú sa tým úspory z rozsahu a obmedzuje sa priestor pre nehospodárne nákupy, ktoré sú častým problémom slovenských nemocníc. Z nášho nedávneho výskumu tiež vyplynulo, že elektronické aukcie generujú väčšiu súťaž a nižšie ceny.

Majú centrálne nákupy nejaké nevýhody, riziká?

Centrálne nákupy určitým spôsobom znižujú flexibilitu obstarávania a hodia sa väčšinou len na jednoduchšie tovary a služby. Rizikom by teoreticky tiež mohlo byť, že VšZP, ako štátnej inštitúcii s možnými pokrivenými motiváciami, by sa podarilo nakúpiť drahšie ako niektorým nemocniciam, ktoré by inak obstarávali samostatne.

Môžu elektronické aukcie zabrániť dohadovaniu biznisov medzi poisťovňou a uchádzačmi?


Žiadna elektronická aukcia nedokáže úplne zabrániť kolúznemu správaniu sa aktérov, ale znižuje toto riziko tým, že podnecuje vyššiu účasť uchádzačov v obstarávaní a pri zvyšujúcom sa počte súťažiacich dochádza ťažšie k nekalému správaniu sa, resp. nekalé správanie sa oplatí menej.


Odpovede boli citované 20.1.2014 v článku a rozhovore Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS