O výdavkoch a efektívnosti slovenského zdravotníctva

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Podla OECD sme mali jeden z najvyssich rastov vydavkov na zdravotnictvo.
Je kvalita slovenskeho zdravotnictva umerna vydavkom, ktore nan vynakladame?

Dušan Zachar, INEKO:
Je nesporné, že slovenské zdravotníctvo má značný potenciál na zlepšenie svojej efektívnosti, t.j. za peniaze, ktoré v súčasnosti SR vynakladá na zdravotníctvo, by jeho občania mohli dostať oveľa viac – lepšiu zdravotnú starostlivosť a viac zdravia. A že sa to dá, dobre vidieť napr. na Českej republike, ktorá dosahuje v rámci EÚ nadpriemernú efektívnosť zdravotníctva.

Ako je mozne, ze sme mali najvyssie narasty vydavkov na zdravotnictvo v ramci krajin OECD? Co to sposobilo?

Je to kombinácia vyšších verejných výdavkov do zdravotníctva, ale aj razantného nárastu priamych platieb od občanov (doplatky za lieky, rôzne poplatky u lekárov či v nemocniciach). Veď napríklad za ostatnú dekádu vzrástli na Slovensku priame platby pacientov (out-of-pocket payments) takým rýchlym tempom, že sa dostali z úrovní pod priemerom OECD vysoko nad priemer a doteraz patria medzi najvyššie spomedzi európskych krajín OECD.

Co je potrebne zmenit / zaviest, aby sa znizili vydavky a zvysila kvalita nasho zdravotnictva?

Najmä treba začať poctivo merať a transparentne informovať pacientov a poisťovne o výsledkoch - nákladoch, objeme a kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti napr. i zverejňovaním rebríčkov kvality a efektívnosti poskytovateľov aj poisťovní na internete a podľa toho ich aj odmeňovať - lepšie informovaná verejnosť môže totižto účinnejšie tlačiť na zvyšovanie kvality zdravotníctva. Ďalej treba určite presadzovať tvrdé rozpočtové pravidlá (tzv. hard budget constraints) pre hospodárenie poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ako aj zdravotných poisťovní, čím by sa dosiahlo, že sa štátne nemocnice nebudú stále spoliehať na pomoc od štátu, keď hospodária zle. A napokon je nutné povedať pacientom, na čo, vrátane časovej dostupnosti, majú nárok v oblasti zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia.


Z odpovedí bolo citované 7.1.2014 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS