O názvoch liekov na bločkoch od lekární

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Riesim dnes podnet od citatela, ktory sa stazuje na to, ze lekarne na pokladnicnych blokoch neuvadzaju konkretne nazvy liekov, ktore predavaju, ale len sumarne oznacenia ako napr. Generica. Zaujima ma Vas nazor, ci:
1. Mali by ludia dostavat pokladnicne bloky, na ktorych je presne specifikovane, co si kupuju?
2. Ake mozu byt motivacie obchodnikov, ktori na pokladnicnych blokoch neuvadzaju presne udaje? Mozu z toho nejako profitovat, klamat na tom?

Financna sprava mi napisala, ze ak na na bloku nie je uvedeny presny nazov lieku, dopustaju sa lekarne spravneho deliktu a mozu im ulozit pokutu.
Odpoved FS:
Finančná správa SR preveruje pri výkone miestneho zisťovania zameraného na dodržiavanie ustanovení zákona č. 289/2008 o používaní ERP aj v lekárňach správne uvádzanie názvov predávaných liekov na pokladničných dokladoch podľa § 8 ods. 3 zákona. V prípade, že lekárne neuvádzajú na pokladničných dokladoch presný názov predávaného lieku dopúšťajú sa správneho deliktu podľa §16a písm. m) a daňový alebo colný úrad uloží pokutu  podľa § 16b ods. 1 písm. b) od 100 do 3300 Eur.
Informácie o výške uložených pokút podľa názvu kontrolovaných lekární podliehajú daňovému tajomstvu.

Dušan Zachar, INEKO:
Podľa mojich znalostí všetky lekárne uvádzajú na pokladničných blokoch presný názov lieku, tak ako ho pridelil ŠÚKL, pri liekoch, ktoré sú uvedené v kategorizačnom zozname (t.j. napr. všetky predpisové lieky). Samozrejme, ak je názov lieku príliš dlhý, je na bločku toľko z názvu lieku, koľko sa ho tam zmestí. Pri voľnopredajných liekoch (napr. potravinové doplnky), kde nestanovuje presný názov prípravku ŠÚKL, je potom na jednotlivej lekárni, v akom "slovoslede" si vo svojom systéme vedie daný prípravok. Napr.: B-Komplex forte plus Generica, eff.tbl. 20 alebo Generica B-Komplex forte plus, eff.tbl. 20 alebo B-Komplex forte plus, eff.tbl. 20, Generica (pozn. Generica je názov výrobcu prípravku, pričom výrobcov vitamínov B je niekoľko). Aj na bločkoch z potravín býva uvedený napr. "Syr s bylinkami", pričom v obchode je hneď niekoľko syrov s rôznymi bylinkami od rôznych výrobcov alebo v trafike dostanete pri kúpe novín bloček, kde je uvedená "Tlač". 


Z vyjadrenia bolo citované 10.1.2014 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS